Good afternoon, it is Monday 18.1.2021. It is the nameday of Vladislav, tommorow is the nameday of Doubravka.

201231 altanekTentokrát je hádanka opravdu těžká a určená pro pamětníky. Objekt s vyobrazeným dřevěným štítem byl součástí významného místa, dnes je už ale zbourán. Pamatujete si kde stál?

 

 

Překvapivě rychlé reakce na zveřejněný detail altánku patřícího k Erxlebenově lékárně! Za správné odpovědi na Facebooku děkujeme Pavlu Reslerovi, Petru Kubínovi, Žanetě Hru, Lence Hubálkové a Lucii Haukové.

 

Erxlebenova lékárna, vzácný empírový dům, byla postavena v roce 1794 chemikem, lékárníkem, botanikem a textilním podnikatelem Christianem Polykarpem Erxlebenem (1769-1831). Ten v místě mezi nynějším Pivovarským náměstím a ulicí Na Valech postavil lékárnu U milosrdného samaritána, která měla v Lanškrouně neobvyklou architekturu. Při ní vybudoval také malou botanickou zahradu, jejíž součástí byl i altánek. Přestože lékárna byla vyhlášena nemovitou kulturní památkou, byla v roce 1991 soukromým majitelem, který zde chtěl údajně postavit prodejnu obuvi, zbořena. Na jejím místě byla později jiným vlastníkem postavena administrativní budova firmy SPEKTRUM CZ, nynější Melitrade a.s.

Text: Marie Hrynečková
Snímky 1 až 7 poskytl Stanislav Vimr

Foto:
1 až 4 - Altánek před zbouráním.
5 - Po demolici altánku.
6 - Rozestavěná budova v místě Erxlebenovy lékárny.
7 - Pohlednice z roku 1940.
8 - Snímek Erxlebenovy lékárny z třicátých let 20. století, foto Josef Böhm.

 

View the embedded image gallery online at:
https://lanskrounsko.cz/en/9700-novorocni#sigProGalleria26acc36953

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.