Good afternoon, it is Saturday 4.4.2020. It is the nameday of Ivana, tommorow is the nameday of Miroslava.

200312 radniceVláda vyhlásila 12. března od 14 hodin stav nouze v trvání 30 dnů. V Lanškrouně, stejně jako v ostatních městech Česka, to znamená zákaz všech kulturních, sportovních, náboženských akcí, slavností, poutí, přehlídek, trhů a dalších akcí, které mají více než 30 účastníků.

Výjimkou jsou pohřby, kterých se horní hranice 30 osob netýká. Počet přítomných však nesmí přesáhnout 100.

Všechny provozovny a stravovací zařízení musí být uzavřeny pro veřejnost od 20 do 6 hodin.

 

 

 

Už od 11. března jsou uzavřeny základní školy ZŠ A. Jiráska, ZŠ Dobrovského, ZŠ Smetanova a také ZUŠ Jindřicha Pravečka a DDM Damián. Zavřeny jsou též střední školy, a to SOŠ a SOU, Gymnázium Lanškroun i Střední škola zemědělská a veterinární v Dolním Třešňovci.

 

 

Od 13. března jsou uzavřeny následující městské organizace:

Městská knihovna Lanškroun - Všechny výpůjčky budou automaticky prodlouženy, účtování pokut z prodlení bude pozastaveno. Knihy lze vracet do boxu před budovou knihovny. V případě potřeby jsou zaměstnanci k dispozici na telefonu 465 322 708 a 778 769 559 nebo na e-mailu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Městské muzeum Lanškroun

Bazén i sauna na ZŠ Dobrovského

Infocentrum

Hala Bóži Modrého - je zrušeno veřejné bruslení, 13. 3. se rozhodne, zda-li sezóna skončí, nebo se v omezeném režimu, tj. např. max 12 hráčů a hodina mezi zápasy přestávka, LHL dohraje.

Zastaveny jsou všechny plánované fotbalové soutěže.
Uzavřen je i Dělnický dům, kde jsou zrušeny všechny tréninky, utkání a jakékoli další využití.

 

 

Od 13. března je změna v autobusové dopravě

Upravené jízdní řády naleznete na internetové adrese: www.portal.idos.cz  Více informací na call centru OREDO tel.: 491 580 333

 

 

Od 14. března vstoupilo v platnost další nařízení vlády:

- uzavřít stravovací zařízení na 10 dnů počínaje 14. 3. 2020
- uzavřít provozovny stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 tisíc m2
- zakazuje maloobchodní prodej a prodej služeb na 10 dnů počínaje 14.3.2020 od 6:00.
Výjimkou jsou:
- prodejny potravin, výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti
- pohonných hmot, paliv
- hygienického zboží kosmetiky a jiného drogistického zboží
- lékárny a výdejny zdravotnických prostředků
- malých domácích zvířat
- krmiva a dalších potřeb pro zvířata
- brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží
- novin a časopisů, tabákových výrobků
- služeb prádelen a čistíren
- prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky
- restaurace zajišťující stravování poskytovatrelů zdravotních a sociálních služeb, dále pak stravovací zařízení ve věznicích
- provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny

 

Restaurace v Lanškrouně sice musely zavřít, avšak dále nabízejí možnost osobního převzetí jídla přes výdejní okénko, případně rozvoz domů. Jsou to Country steak restaurant Albrechtice, Gourmet Lounge, Koupák, Maniny, Papaguy Bar&Grill a Pizzerie Hvězda.

 

 

O víkendu 14. - 15. března se po celém městě strhla vlna solidarity, kdy lidé začali šít chybějící ochranné roušky. Do práce se pustilo na 70 dobrovolníků, první dodávka cca 500 roušek byla rozdělena mezi lékaře, dům seniorů, lékárny, městskou a státní policii, hasiče, supermarkety, čerpací stanice a některé maloobchodní prodejny.

 

 

 

Od neděle 16. března vláda rozšířila okruh otevřených provozoven:

o prodejny stavebnin pro řemeslníky a zdravotních prostředků, jízdenkové pokladny, pohřební služby a květinářství nebo provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek.

Naopak zakázala prodej ubytovacích služeb s výjimkou léčebných lázní nebo studentských kolejí, provoz autoškol, provoz prodejen elektroniky a alternativních taxislužeb.

 

 

17. březen: Nově mohou mít otevřeno autoservisy, prodejny stavebnin pro řemeslníky a zdravotních prostředků, jízdenkové pokladny, pohřební služby, galanterie, květinářství nebo provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek. prodej zahrádkářských potřeb. Otevřeny zůstávají i Stanice technické kontroly. Elektroprodejny, které dosud mohly prodávat, nyní zůstanou zavřené.

Uzavření Technických služeb Lanškroun pro veřejnost od 17. března. Uzavření centrálního sběrného dvora od 17. do 25. března (včetně). Provozní doba centrálního sběrného dvora pro firmy a podnikatele: středa, pátek, pondělí vždy 8 – 12 hodin. Uzavření administrativní budovy - vedoucí pracovníci technických služeb budou dostupní pouze na mob. telefonech.

 

 

Od 18. března je Městský úřad Lanškroun až do odvolání uzavřen veřejnosti. Jak fungují jednotlivé odbory MÚ a kontakty za úředníky najdete na
https://www.lanskroun.eu/vismo/dokumenty2.asp?id=14327&n=aktualni-rezim-mestkeho-uradu-informace-z-jednotlivych-odboru&fbclid=IwAR337NxqMsFC3FPeMCj1_JZ1y5ZHiEu8qnj_nXNjJpgpW5OFTKNAZMcx6lY

18. března byla zavedena donáška knih pro seniory. Knihy lze objednávat telefonicky na č. 778 769 559 nebo e-mailem. Při objednávce knih je nutné uvádět jméno a číslo čtenářského průkazu.

 

 

 

Od 19. března mohou v době mezi 10. a 12. hodinou nakupovat v prodejnách potravin a drogeriích výhradně lidé nad 65 let. Den poté došlo ke změně. Osoby starší 65 let a handicapovaní s doprovodem mohou nakupovat mezi 7. až 9. hodinou. Od 25. března byla doba nákupu pro seniory opět změněna, a to na 8. až 10. hodinu. Omezení platí pouze pro prodejny nad 500 m2, menší prodejny dobu pro seniory vyhrazenou nemají.

 

 

 

Od 20. března vstoupil v platnost zákaz pohybu bez roušky, respirátoru, šátku, šály či jiné ochrany nosu a úst.

Počínaje 20. březnem je v Lanškrouně rozšířena služba nákupu pro seniory také pro spoluobčany, kteří jsou nemocní, v karanténě, nebo mají příznaky onemocnění. Doručování nákupů budou zajišťovat bezkontaktním způsobem dobrovolní hasiči (SDH Dolní Třešňovec). Platby za nákupy budou probíhat bezhotovostně na speciálně zřízený účet.

20. března byla zřízena v Pardubickém kraji dvě odběrová místa s rychlotesty na COVID-19, tzv. DRIVE-IN, která posílila výjezdové odběrové týmy. Jejich provoz je od 20.3., 8.00 h. - Pardubická krajská nemocnice a od 23.3., 8.00 h. - také Litomyšlská nemocnice. Odběrové místo s rychlotesty NENÍ URČENO PRO PREVENTIVNÍ ODBĚRY, ale pouze PRO INDIKOVANÉ PACIENTY. Pacient s příznaky dostane doporučení od hygienika nebo lékaře infektologa (uvidíme, jestli v budoucnu i od jiných lékařů). Zároveň obdrží telefonický kontakt na CALL CENTRUM - ÚSTŘEDNU, kde jsou k dispozici od 7 do 19 hodin operátorky z řad dobrovolníků Fakulty zdravotnických studií Univerzita Pardubice. Bude provedena evidence a také objednání na konkrétní čas. Poté indikovaný pacient přijede vozidlem na odběrové místo, kde mu bude odebrán vzorek z hlubokým výtěrem z nosohltanu. Pacient NEVYSTOUPÍ z vozidla, ale pouze stáhne okénko. Vše proběhne během několika minut. Bez doporučení a objednání nebudou vzorky nikomu odebírány.

 

 

21. březen: "Z Pardubického kraje, ze skladu v Ústí nad Orlicí, dovezli lanškrounští dobrovolní hasiči 340 ks respiratorů a několik desítek roušek. Zaměstnanci městského úřadu, Odboru sociálních věcí a zdravotnictví se připravují na pondělní ranní distribuci materiálu lékařům v území Lanškrounska. Roušky poputují do sociálních služeb. Vše je rozdělováno dle předem stanoveného klíče. Je to jedna z prvních dodávek lékařům v našem území," sdělil na FB starosta Radim Vetchý.

Nad Lanškrounskem s velkým hukotem přeletělo 21. března ve 23:20 obří ledadlo Antonov An-124 Ruslan, který z Číny vezl 106 tun zdravotnického materiálu pro celou Českou republiku - mimo jiné dva miliony respirátorů nižších tříd, pět milionů roušek, 200 tisíc rychlotestů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí. Náklad neobsahoval nejvyšší typ respirátorů FFP3, které jsou určeny pro zdravotníky přímo ošetřující pacienty s koronavirem. Ve 23:30 přistál na vojenském letišti Pardubice. Náklad začali vojáci Armády ČR ihned přepravovat do 7 km vzdáleného centrálního skladu Policie ČR v Opočínku. Ochranné pomůcky zde budou přerozděleny a Hasičský záchranný sbor ČR jej převeze do centrálních skladů jednotlivých krajů (v případě PK to bude do Chrudimi). Část bude směřovat i do páteřní sítě nemocnic a záchranné službě. Letadlo Ruslan se vydalo na cestu 19. března dopoledne z ukrajinského Kyjeva, 20. března naložilo 106 tun nákladu v čínském Šen-čenu. Cestu má v následujícím týdnu dvakrát zopakovat.

 

 

 


Od 23. března jsou omezeny vlakové spoje, a to i na trase Česká Třebová - Rudoltice - Lanškroun, viz. https://www.lanskroun.eu/assets/File.ashx?id_org=7892&id_dokumenty=14347Železniční jízdní řády naleznete na: https://www.szdc.cz/cestujici/jizdni-rad Doporučujeme sledovat www.idos.idnes.cz pro aktuální vyhledávání spojů.

Veškerá opatření, která vláda vydala v nouzovém stavu a platila do 24. února, byla prodloužena do 1. dubna 2020. Jedná se o uzavření všech obchodů a restaurací s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerie, výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků. Nadále platí také zákaz volného pohybu. Nevztahuje se na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Vláda rozhodla o odložení EET a odpuštění minimálních záloh OSVČ na zdravotní a sociální pojištění na půl roku.
Senioři mohou nově nakupovat ve velkých obchodech v čase od 8 do 10 hodin, v menších obchodech už omezení neplatí.

Lanškroun byl ve znamení práce ve skladu, naskladňování materiálu a především výdeje materiálu lékařům, sestrám, zdravotníkům a lékárníkům. Byly rozdělovány desinfekční prostředky, roušky a respirátory, které jsou prostřednictvím Sboru dobrovolných hasičů v Lanškrouně dováženy od Pardubického kraje. Zaměstnanci úřadu se věnovali také objednávkám zásob desinfekce, roušek a dalšího materiálu. Místostarosta Miloš Smola převzal také várku desinfekce od pana Milana Michálka Agrochem Lanškroun a.s.

 

 

 

24. březen: Z důvodu prevence šíření nákazy koronavirem byl změněn režim vstupů do všech nemocnic Pardubického kraje. U vstupu do Orlickoústecké nemocnice byl umístěn stan, ve kterém tým zdravotní služby kontroluje všechny přicházející a přijíždějící pacienty. Zdravotníci každému měří teplotu a ptají se na příznaky nemoci.

 

 

 

25. březen: V 1:05 hodin přeletěl nad Lanškrounem už podruhé Antonov An-124 Ruslan s dodávkou zdravotnického materiálu. O 10 minut později dosedl na pardubické letiště. Nakoupeno bylo 52 600 ochranných obleků, 70 900 ochranných brýlí, 250 000 rukavic, 1 160 000 respirátorů a 8 milionů roušek.

Přesně ve 12.30 hodin zazněla z městského rozhlasu v Lanškrouně po úvodním slovu Zdeňka Svěráka píseň Není nutno. V rámci celorepublikového happeningu Češi zpěvem písně poděkovali a podpořili všechny v první linii boje s pandemií koronaviru, tedy lékaře, sestřičky, lékárníky, řidiče, hasiče a další...

Vláda vyhlásila zákaz sdružování, kdy je na veřejně dostupných místech zakázáno sdružování více než dvou osob. Omezení se netýká sdružování členů domácnosti a sdružování při výkonu povolání. Při osobním kontaktu je třeba dodržovat odstup nejméně 2 metry.

Na náměstí J. M. Marků vznikl na řetězech u Mariánského sloupu rouškovník. Bylo vybráno symbolicky místo, které zde vzniklo v roce 1684 jako poděkování za odvrácení moru. V těchto dnech by tak mohlo pomoci při zastavení šíření koronaviru. Na řetězy jsou věšeny roušky, které šije skupina asi 120 dobrovolníků. Nejprve byly roušky, jejichž šití koordinuje Jaromíra Staňková, distribuovány mezi místní lékaře, do Orlickoústecké nemocnice, do domova pro seniory, lékárnám, sociálním službám, městské a státní policii, hasičům, veterinářům, supermarketům, čerpacím stanicím, maloobchodním prodejnám i místním firmám. Další vyrobené roušky jsou k dispozici občanům. Celkem lanškrounští dobrovolníci zhotovili již 2 200 bavlněných roušek a 1000 roušek z netkané textilie.

V Ostrovském potoce za supermarkety Penny a Lidl se objevilo velké množství použitých jednorázových rukavic. Dostaly se tam pravděpodobně rozfoukáním z odpadkových košů před prodejnami. Vedení města ihned reagovalo, nechalo vyčistit potok a jeho okolí, koše byly přemístěny dovnitř obchodů.

SOŠ a SOU se připojila k pomoci zdravotníkům v Pardubickém kraje a vyrábí na 3D tiskárnách ochranné štíty. Také Gymnázium Lanškroun již dotisklo pomůcky na šití roušek (ke skládání tkanic) a chystá se na tisk součástí pro ochranné štíty pro zdravotníky.

 

 

 

26. březen: Vláda schválila nová opatření na podporu živnostníků. Osoby samostatně výdělečně činné dostanou měsíční dávku ve výši 15 tisíc korun a budou mít nárok na ošetřované dětí do 13 let.

Česká pošta v Lanškrouně v současné době nedisponuje dostatečnou kapacitou doručovatelek. Proto uplatňuje pravidlo, že roznášené písemnosti musí obsahovat více než 50 % informací souvisejících se současnou situací a nouzovým stavem. Městské noviny byly těsně pod 50 procenty. Proto se roznášení ujalo 14 dobrovolníků, kteří mezi 25. a 27. březnem roznesli noviny po celém městě.

 

 

27. březen: Prodejny potravin musí u vchodu bezplatně poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce, třeba sáček. Hotely a penziony mohou nově poskytnout nocleh lidem, kteří shánějí ubytování kvůli práci.

Cena benzínu a nafty letí dolů: Zatímco ještě v únoru se cena benzínu ani nafty nedostala v Lanškrouně pod 30 Kč, 27. března se pohybuje mezi 26 až 29 Kč.

Agrochem, ul. Nádražní
Natural 95                             27,50 Kč
Diesel                                   27,50 Kč

AVIA, ul. Kralická
Super 95 Q Max                   28,80 Kč
Diesel Q Max                       28,80 Kč

Coop, ul. Nádražní
95                                          27,50 Kč
D                                           27,10 Kč

La 24 s.r.o., ul. Dvořákova
Natural 95                             28,30 Kč
Diesel                                    27,40 Kč

PRIM, ul. Dobrovského
Natural 95                             26,90 Kč
Diesel                                    26,50 Kč

 

 

 

28. březen: Od soboty 28. března je omezena krajská veřejná doprava. Pardubický kraj se společně s dopravci dohodl na omezení veřejné dopravy. Změna jízdních řádů se dotkne autobusové i železniční přepravy, která není v souvislosti s mimořádnými opatřeními téměř využívána. Víkendové autobusové spoje jsou zrušeny bez náhrady až do odvolání.

 

 

30. březen: Městští strážníci se v těchto dnech zaměřují na to, zda se lidé nesrocují a zda nosí roušky. Denně se setkávají s případy neukázněnosti, hlavně mezi mládeží. Pokud člověka vyzvou k nasazení roušky a on tak neučiní, zasílají oznámení ke správnímu řízení na Krajskou hygienickou stanici v Pardubicích (pokuta do výše 20 tis. Kč), případně k přestupkovému řízení na Městský úřad Lanškroun. Nejvyšší pokuta za neuposlechnutí výzvy úřední osoby, udělená v Lanškrouně, byla ve výši 10 tisíc Kč.

Silný okamžik: Záchranáři, hasiči, policisté a městští strážníci poděkovali za dovoz obědů a večeří
Už od 16. března rozvážejí restaurace Gourmet Lounge a Koupák denně kolem třiceti jídel lanškrounským záchranářům, hasičům, policistům a městským strážníkům. Vše zcela zdarma. Členové složek Integrovaného záchranného systému si mohou předem vybrat oběd či večeři z nabídky obou restaurací, a to jak polévku, tak hlavní chod. Shodují se, že jídlo je výborné a přijde jim k chuti. Například na záchrance dnes měli k obědu kulajdu a guláš s bramboráčky.
Ti, kteří jsou v boji s koronavirem v první linii, se domluvili a dnes v podvečer, přesně po 14 dnech rozvozu, společně přijeli před restauraci Gourmet Lounge v Purkyňově ulici, kde formou houkání, blikání a potlesku vyjádřili své poděkování za velkou podporu v době nouzového stavu. Majitelé restaurací Jan a Dana Minářovi i jejich syn Jan zažili příjemné překvapení.

Vláda znovu prodloužila trvání všech platných opatření do 11. dubna. Nadále platí zákaz sdružování osob, zákaz maloobchodního prodeje (až na uvedené výjimky) a platí povinnost mít zakrytá ústa i nos rouškou, respirátorem nebo šátkem❗️

 

 

 

31. březen: Sociální služby Lanškroun prosí veřejnost o možnost darování či zapůjčení bezdotykových zdravotních teploměrů.

 

 

 

1. duben: Zasedala Bezpečnostní rada města Lanškroun a jednala o distribuci ochranných prostředků z městských zásob. Město Lanškroun nakoupilo zásoby šitých bavlněných roušek, jednorázové roušky, respirátory FFP2 a velké množství desinfekce.
Ve skladu zůstane pouze železná zásoba a zbylé pomůcky poputují k těm, kteří je potřebují nejvíce a musí být chráněni. Jsou to především lékaři, sestry, zubaři, zdravotníci, záchranáři, pracovníci v sociálních službách, strážníci městské policie, policisté PČR, dobrovolní hasiči a lékárníci v území. Ochranné prostředky budou přidávány k materiálu z dodávek Pardubického kraje.

 

 


Od 2. dubna mohou mít nově otevřeno i prodejeny domácích potřeb pokud prodávají ochranné pomůcky vhodné v době nákazy koronavirem.

 

 

 

Od 4. dubna zavírá firma Schaeffler Production CZ své závody v Lanškrouně a Svitavách. Koncern Schaeffler postupně odstavuje výrobu ve všech svých evropských pobočkách. Reaguje tak na skutečnost, že čím dál více evropských výrobců zastavuje kvůli šíření koronaviru svou výrobu.
Závod v Lanškrouně funguje od roku 1999, ve Svitavách od roku 2017. Firma má stovky zaměstnanců. Vyrábí náhradní díly a formy, věnuje se plastikářské výrobě a produkci inteligentního vícecestného ventilu pro efektivní regulaci tepla v automobilech. Zařízení pro chladicí systémy snižuje emise a spotřebu paliva.

 

 

View the embedded image gallery online at:
https://lanskrounsko.cz/en/9323-stav-nouze#sigProGalleria6770a192be

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.