Good afternoon, it is Wednesday 12.8.2020. It is the nameday of Klára, tommorow is the nameday of Alena.

200209 balonExpedice osmi horkovzdušných balónů, dvou z Čech a šesti slovenských, odstartovala v sobotu 8. února dopoledne z polského Jurgowa, aby se pokusila přeletět nejvyšší bod Vysokých Tater Gerlachovský štít (2 655 m n.m.).

Vítr nad horami vál správným, tedy jihozápadním směrem. Po startu balóny stoupaly do výšky 2 500 metrů, kde nabraly potřebnou rychlost 40 km za hodinu.

V koši modro-zeleno-bílého balónu byla posádka z Lanškrouna. „Let byl velice atraktivní a bez problémů. Vezli jsme tentokrát pro jistotu sto procent paliva navíc, ale let jsme končili podle plánu za hodinu a půl. Ve směru letu totiž následují rozměrné Nízké Tatry a ty už bychom bez dotankování nepřeletěli," uvedl pilot balónu Vladimír Křivka a pokračoval podrobnějším popisem průběhu cesty:

„Na polské straně je národní park, kde jsme kvůli ochraně zvěře museli relativně rychle nastoupat nad 500 m předepsané výšky. Na druhé straně Tater je mezinárodní letiště Poprad, se kterým jsme naopak museli komunikovat po přeletu státní hranice kvůli místnímu leteckému provozu. Pokud jde o výšku letu, řízení leteckého provozu Poprad nám zadalo nad Tatrami maximální výšku 9500 stop, nad tu jsme bez dalšího jít nemohli. Kvůli proudění větru (narazí do kopce, vyjede nahoru, přeteče kopec a působí nebezpečný rotor na závětrné straně) se doporučuje mít ideálně 100 metrů výšky na každých 10 km/h rychlosti, pro nás tedy asi 400 metrů nad vrcholky. Proto jsme se nad štíty drželi skutečně v maximální povolené výšce. Měli jsme natankován kvalitní plyn, čistý propan. Hned po startu jsme ověřili stoupavost, rychlost a směr pro bezpečné provedení letu. Pokud bychom neměli jistotu, že přeletíme, přistáli bychom ještě před kopci. Za Tatrami jsme začali klesat do města Važec, kde se nás podle plánu ujal boční údolní vítr směr Poprad. Přistáli jsme ve Štrbě po 90 minutách letu, spokojení a nadšení z opravdu krásného letu. Ostatní balóny dosedly porůznu v okruhu asi 10 km během následujících 30 až 40 minut.
Děkujeme za zájem o naše fotografie a rádi je poskytujeme veřejnosti ke zhlédnutí a volnému šíření."

Posádce balónu Vladimíru Křivkovi, Radkovi Polákovi a Vladimíru Kilčickému děkujeme, že se se čtenáři našeho webu podělili o tak mimořádný zážitek.

Text: Marie Hrynečková
Foto: Archiv posádky balónu

 

www.vzhurudooblak.cz

 


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.