Good morning, it is Wednesday 15.7.2020. It is the nameday of Jindřich, tommorow is the nameday of Luboš.

191130 kavarnaV Literární kavárně se 29. listopadu povídalo v příjemném prostředí u punče a kávy o krátké literární próze - povídkách. „Já mám na čtení nejraději ten okamžik AHA," podělila se o své pocity lektorka Pavla Dederová, která posluchače provedla tématem tak, že se ani trochu nenudili. Střídala své vlastní poznatky z četby se zajímavostmi o autorech a prokládala je předčítáním kratších ukázek.


Své povídání o spisovatelích 20. století začala americkými povídkami, k jejichž mistrům bezesporu patří Ernest Hemingway a F. Scott Fitzgerald. Oba jsou považováni za představitele tzv. ztracené generace, tedy generace spisovatelů, kteří zažili první světovou válku a ve svých dílech popisují pocity vojáků, kteří se z ní vrátili duševně zmrzačení a potýkají se s problémy zařazení do společnosti.

Zmínila ruské autory a k překvapení posluchačů přečetla povídku „Štěstí" od Maxima Gorkého. Však ji také okomentovala slovy: „Byla jsem udivena, co ten komunista v sobě skrývá".

Z českých autorů podrobněji vyprávěla o Karlu Čapkovi, jako o svém top spisovateli první poloviny 20. století. „Pokud jde o druhou polovinu 20. století, objevila jsem poklad, knihu „Cesta do zaslíbené země a jiné povídky" od Ladislava Fukse. Fuks měl smysl pro detail a gradaci, vybroušenou češtinu, rozuzlení přichází na posledních dvou stranách a je to překvapení a šok," uvedla.

A protože je před Vánoci, nechyběly ani tipy na případné dárky. Z českých autorů Pavla Dederová doporučila od Anny Cima „Probudím se na Šibuji" a od Michala Přibáně „Všechno je jenom dvakrát". Z pera kanadské spisovatelky povídek Alice Munroové zmínila hned několik titulů, například „Už dávno ti chci něco říct", „Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel" a také poslední knihu „Veřejná tajemství".

Příští literární večer je plánován na 10. ledna 2020, místenku lze zakoupit v Literární kavárně Knihkupectví Hvězda.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.