Good morning, it is Wednesday 29.1.2020. It is the nameday of Zdislava, tommorow is the nameday of Robin.

191102 hasiciBěhem prodlouženého říjnového víkendu už poněkolikáté proběhla družba hasičů JSDH Dolní Čermná a DHZO Liptovská Teplička. Nejednalo se ale o tradiční návštěvu se společenskou akcí s případnou soutěží, ale hasiči se zúčastnili dvoudenního taktického cvičení. Ve Vysokém Mýtě trénovali ve flashover kontejneru (dále jen FOK) a v Dolní Čermné cvičili zásah na hořlavé kapaliny.

Družba hasičů funguje více než 20 let. Partnerství obou obcí bylo ale nastartováno mnohem dříve. Nejprve si dopisovaly děti ze škol. Později uzavřely dohodu o spolupráci i hasičské sbory. Ta před pěti lety nabrala nových rozměrů. „Několikrát jsme s velitelem Peterem řešili naši praxi pouze teoreticky a tak jsme si říkali, proč spolupráci nerozšířit. Navíc dobrovolní hasiči na Slovensku nemají možnost se cvičení ve FOK zúčastnit,“ vysvětluje vznik společných cvičení velitel JSDH Dolní Čermná Jan Svoboda.

Dobrovolní hasiči ze Slovenska mají mírně odlišný systém, než jsme zvyklí v Česku, a nemají tak husté plošné pokrytí jednotek požární ochrany. „Liptovská Teplička je koncová obec a profesionální pomoc je vzdálená 20 km. A tak si dobrovolní hasiči musí pomoct sami. Jsme v kategorii A1. Musíme držet pohotovost, máme směny, aby byl zajištěný výjezd na Tepličce a v jejím okolí. A tak si velmi vážíme a děkujeme za spolupráci s dolnočermenskými, která nás posouvá dál. Obzvlášť cvičení v požárním kontejneru, kam už jsme se několikrát dostali,“ popisuje situaci v Liptovské Tepličce velitel hasičů Peter Géci.

Letos se hasiči v kontejneru zúčastnili výcviku, který je zaměřený na vyhledávání osob v zakouřeném prostoru. A vyzkoušeli si tak zásah podle předepsaných postupů v reálných podmínkách. V tomto roce hasiči cvičení rozšířili a trénovali hašení pěnou a ručními hasicími přístroji, které se používají u požárů hořlavých kapalin. „Hasiči jsou z toho nadšení. Když jim řeknu, že jedeme na cvičení do Dolní Čermné a do polygonu ve Vysokém Mýtě, tak si každý zajistí volno, aby mohl jet. Chlapi absolvují ty tréninky velmi rádi a opravdu hodně jim to dává,“ chválí spolupráci velitel Peter Géci.

Text: Pavlína Hajzlerová
Foto: Jakub Macháček a Petr Nastoupil

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.