Good morning, it is Tuesday 4.8.2020. It is the nameday of Dominik, tommorow is the nameday of Kristián.

191029 podnikateleLetos v červnu vyšel šestý svazek knižnice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích, tentokrát s dovětkem "současnost". Od předchozích pěti, které přinášejí životní osudy historických osobností, se liší. Zaměřuje se na současné (až na jednu výjimku) žijící osobnosti, které hledají nové cesty a poznatky ve vědě, technice a podnikání. Jsou mezi nimi i dva podnikatelé z Lanškrouna.


17. října se v multifunkčním centru L´Art konal seminář, kde předseda ediční rady knižnice Doc. Ing. Ladislav Maixner, CSc. popsal význam publikací a slíbil jejich převedení do moderních audiovizuálních prezentačních forem.

Šest z přítomných osobností, mezi nimiž byli také Ing. Ladislav Verner a Ing. Karel Matějček, se hostům a místním studentům představilo krátkými prezentacemi.

Ladislav Maixner vysvětlil, že o výběru osobností, jejichž příběh byl zpracován, rozhodovala ediční rada zpravidla na návrhy svazů a asociací. Návrhů se sešlo velmi mnoho. "S ohledem na omezený rozsah publikace z nich byly po obsáhlé diskuzi postupně vybrány osobnosti, které zaujaly odvážným podnikatelským záměrem, přínosnými vědeckými výsledky i novými technickými řešeními," řekl L. Maixner. Karla Matějčka navrhl Svaz průmyslu a dopravy, Ladislava Vernera Česká manažerská asociace.

"Zpracování příběhů osobností bylo svěřeno několika velmi zkušeným specialistům na vědeckou a technickou literaturu faktu. Každý z nich vložil do zpracování i své životní zkušenosti," uvádí docent Maixner v předmluvě knihy.

Text: Marie Hrynečková
Foto: Jiří Kohout

 


Šestý svazek knižnice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích přináší příběhy následujících osobností:

I. Kraus: Ing. arch. Eva Le Peutrec
J. Baltus: prof. Armin Delong
K. Sedláček: prof. Oldřich Jirsák
J. Ripka: rotorové předení
J. Pohanková: prof. Jaromír Volf
M. Bauman: prof. Blanka Říhová
B. Sowa: Ing. Miloš Poláček
B. Sowa: prof. Miroslav Václavík
M. Bauman: doc. Vladimír Velebný
J. Šubrt: Ing. Ladislav Verner
J. Baltus: Ing. Jan Rýdl (st.)
M. Bauman: Ing. Zbyněk Frolík
B. Sowa: Ing. Karel Matějček
M. Bauman: Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová
B. Sowa: Ing. Štěpán Popovič
B. Sowa: Mgr. Olga Kupec
B. Lacko: NenoVision (JIC)

 

 

Na semináři 17. října v Lanškrouně se představili:

Doc. RNDr. Vladimír Velebný, CSc., úspěšný byznysmen, ředitel a majitel farmaceutické firmy CONTIPRO a. s. Dolní Dobrouč. Firma je celosvětově známá především výrobou kyseliny hyaluronové. Ve své firmě rozvíjí výzkum aplikací nanovláken na bázi kyseliny hyaluronové v medicíně.

Ing. Karel Matějček, vybudoval rodinnou firmu KOMFI spol. s r. o. Lanškroun, která se zaměřuje na výrobu polygrafických strojů a jednoúčelových strojů určených především pro dokončující výrobu elektrosoučástek. Velká většina firmou vyrobených strojů je určena pro zahraniční zákazníky.

Ing. Ladislav Verner, mimořádný vizionář a podnikatel. Úspěšně privatizoval útvar Automatizace a mechanizace k. p. TESLA Lanškroun. Vybudoval zde soukromou firmu SOMA spol. s r. o. Lanškroun. Firma pod jeho vedením nalezla perspektivní výrobní náplň, kde dominuje řada flexotiskových strojů OPTIMA, vyvážených do celého světa. Na různých fórech v republice prezentuje svou originální podnikatelskou filozofii a své zkušenosti.

Rotorové předení – patent vyvinutý ve Výzkumném ústavu bavlnářském v Ústí nad Orlicí v šedesátých letech minulého století skupinou techniků a vynálezců. Členem skupiny byl i doc. Ing. Josef Ripka, CSc., autor textu v 6. svazku. Na semináři ho zastoupil doc. Ing. Václav Klička, Ph.D., bývalý ředitel podniku RIETER Ústí nad Orlicí, který vyráběl dopřádací stroje (BD 200) na bázi zmíněného patentu. Patent je stále celosvětově využíván.

Prof. Ing. Jaromír Volf, DrSc. (ČZU Praha), vynálezce Plantografu. Plantograf je měřicí systém určený pro měření plošného rozložení tlaků s aplikacemi v medicíně, rehabilitaci, biomechanice, technice a zemědělství.

Mgr Zuzana Ceralová Petrofová, ředitelka firmy PETROF spol. s r. o. Hradec Králové, která je největším evropským výrobcem klavírů a pianin, exportující do celého světa. Ředitelka vyvedla v roce 2004 rodinnou firmu z existenční krize a nastartovala její nebývalý rozvoj. V době semináře byla na zahraničním obchodním jednání, proto o zkušenostech s provozem klavírů informoval Tomáš Prouza a na klavír značky PETROF zahrál Martin Bureš (ZUŠ Lanškroun).

 


O pěti vydaných svazcích knižnice, vydaných v letech 2015 až 2018, se více dočtete na:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/7931-oceneni-kniznice-vynalezciKomentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.