Good afternoon, it is Wednesday 12.8.2020. It is the nameday of Klára, tommorow is the nameday of Alena.

191003 autoOd října mohou senioři v Lanškrouně využívat k dopravě nový vůz Citroën Berlingo. Slavnostní předání proběhlo před Domovem pro seniory za přítomnosti představitelů města, zástupců Sociálních služeb Lanškroun, Českého červeného kříže a děkana Zbigniewa Czendlika.

Vůz byl pořízen za 401 tis. včetně DPH. Na jeho financování se podílelo město Lanškroun částkou 250 tis., oblastní spolek Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí částkou 131 900 korun a částkou 20 tis. přispěla farnost Lanškroun na základě darovací smlouvy. Vozidlo prošlo speciálními úpravami, aby bylo přizpůsobeno požadavkům a potřebám klientů. Bylo doplněno o nástupní schůdek a madla pro snadnější nastupování a vystupování.

Senior doprava v Lanškrouně zahájila provoz 1. listopadu 2008 a první automobil měl již najeto přes 170 tis. km. V uplynulých jedenácti letech byla poskytováná služba nejen pro seniory, ale i pro zdravotně postižené, rodiče s dětmi a zdravotně oslabené děti.

Cílem služby je zajištění sociálního začlenění osob, které jsou sociálně vyloučené nebo tímto vyloučením ohrožené. Služba jim napomáhá zapojit se do ekonomického, sociálního a kulturního života společnosti a pomáhá jim žít způsobem, který je ve společnosti považován za běžný. Jedná se o zkvalitnění života výše uvedených osob v oblasti dopravní dostupnosti např. k návštěvě lékaře, nákupu, návštěvu u přátel, jednání na úřadech, svoz dětí do školy atd.

Pracovník Senior dopravy ČČK je pro klienty i velkou oporou. Zajišťuje jim pomoc při běžných úkonech, nákup, vyzvedávání léků, pomoc při jednání na úřadech a u jiných institucí. V Lanškrouně senioři nejčastěji žádají odvoz k lékaři, na nákupy, návštěvy, ale také do kadeřnictví, na pedikúru a v létě například i na zahrady.

Věra Betlachová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví dodává: „Senior doprava je velice žádanou a od všech klientů velmi dobře hodnocenou službou. Slouží především, jak už je zřejmé z názvu, přepravě seniorů, kteří tvoří 95 % klientů. Přesto je třeba vyzvednout také svoz dětí do Základní speciální školy v Lanškrouně. Pro některé rodiny je to jediná možnost, jak zajistit těmto dětem přístup ke vzdělání. A ještě třeba jen inspirace na vánoční dárek. U osoby vykonávající službu je možno zakoupit permanentku na senior dopravu a potěšit s ní svého blízkého.“

Senior dopravu lze využívat v pracovní dny od 7 do 15:30 hod., dle potřeb a dohody i výjimečně mimo stanovenou provozní dobu.

Jedna cesta po městě stojí paušálně 40 Kč bez ohledu na vzdálenost. Lze využít i permanentky a na ně se klient dopravuje levněji.

Řidičkou automobilu je Renata Sejkorová, dopravu je možné si objednat na č. tel. 737 595 126.

 

Marie Hrynečková
s využitím tiskové zprávy MÚ

 


Využití senior dopravy v Lanškrouně:

Rok                        2015            2016              2017                2018

Počet klientů            172              195                175                  202
Počet jízd              2 399           2 400             2 741               3 444

 

Foto:
1 - Vedoucí sociálního odboru Věra Betlachová, vedoucí oblastního spolku ČČK v Ústí nad Orlicí Martin Hodoval, starosta Lanškrouna Radim Vetchý a děkal Zbigniew Czendlik.
2 a 3 - Nový vůz Citroën Berlingo.
7 - Řidička auta Renata Sejkorová s klíčky od nového vozu.


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.