Good afternoon, it is Sunday 19.1.2020. It is the nameday of Doubravka, tommorow is the nameday of Ilona.

190810 vcelyI když se naštěstí nejednalo o hašení požáru, zásah hasičů byl potřebný. V pátek 9. srpna, když jsem šla připravit prohlídku objednané skupiny, jsem u římsy v druhém patře Zámečku viděla doslova mrak včel. Celé léto, když pracuji v prvním nebo druhém patře, tam včely létaly v místnostech a u oken. Někdy děti nebo návštěvníci, kteří mají alergické reakce na štípnutí, doslova z místností utíkali, když tam létalo více včel.


V římse pod oknem včely sídlí už delší dobu, nikdy jich ale nebylo tolik jako letos. Když jsem uviděla tu spoustu včel létajících kolem škvíry, kde se usídlily, rozhodla jsem se zavolat na č. 150, jestli by bylo možné s tím něco udělat. Protože římsa je ve výšce přes 15 metrů, nikdo jiný, než hasiči s výsuvnou plošinou se tam nedostane.

Když jsem vysvětlila, že včely létají i do místností, kde se jich pak děti i alergici bojí, a že je jich tam letos moc, tak za chvíli hasiči opravdu přijeli. Mezitím se sice to doslova mračno včel, které se mi bohužel nepodařilo vyfotit, zmenšilo, protože už zalétly dovnitř, ale bylo stále vidět, že jich tam je jistě hodně.

Osádka prvního auta přivolala druhé auto s výsuvnou plošinou, z které pak hasiči aplikovali do škvíry s včelami likvidační prostředek. Protože plošina se dá vysunout do výšky 30 metrů, poprosila jsem, jestli by bylo možné zkontrolovat také podobnou prasklinu v římse až pod střechou. Naštěstí už je to na včely moc vysoko a nesídlí tam. To jsem si mohla zkontrolovat osobně, protože mi umožnili se na plošině podívat i na střechu, kam jinak ze země není dobře vidět. Zde jsme zjistili že je větrem stržená jedna taška z okraje.

Pohled z výšky 30 metrů na Zámeček, kde 12 let provázím, a jeho okolí byl opravdu zajímavý.
Chtěla bych i touto cestou poděkovat za zásah, který byl pro bezpečnost návštěvníků i kolem hrajících si dětí potřebný i za tento nečekaný ale krásný zážitek při pohledu z ještě větší výšky než z oken ve třetím patře.

S vděčností Krasava Šerkopová,
dobrovolná kastelánka
a průvodce na Novém zámku u Lanškrouna


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.