Good afternoon, it is Sunday 18.8.2019. It is the nameday of Helena, tommorow is the nameday of Ludvík.

190506 venceDnes odpoledne se na křižovatce ulic Dobrovského a Králické u pomníku obětí válek na chvíli zastavil veškerý pohyb včetně dopravy v obou ulicích. Vzpomínkovou akci připomínající oběti druhé světové války a holocaustu totiž zahajovala česká a slovenská státní hymna. Hned poté následovala čestná salva a krátká řeč starosty města Radima Vetchého.

Uctít památku těch, kdo se postavili fašismu na válečných frontách i v odboji, přišli představitelé města, členové Československé obce legionářské, zástupci Krajského vojenského velitelství Pardubice i veřejnost. Nechyběli ani přímí účastníci bojů ve druhé světové válce například pan Antonín Vaník (člen 1. Československého armádního sboru) a také paní Marie Králová a pan František Motyčka, kteří bojovali proti nacistům na území bývalé Jugoslávie. Přítomen tentokrát nebyl 93letý pan Josef Švarc, přříslušník Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii a účastník obléhání Dunkerque. Pan Švarc byl vloni vyznamenán Záslužným křížem ministra obrany.

Čestnou stráž u pomníku drželi členové Aktivních záloh ozbrojených sil ČR a lanškrounští skauti. Květinové věnce k pomníku položili představitelé města, Československé obce legionářské, Krajského vojenského velitelství a zástupci politických stran.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.