Good morning, it is Tuesday 4.8.2020. It is the nameday of Dominik, tommorow is the nameday of Kristián.

Skupinová fotka běžkařůPočasí nám tentokrát přálo, říká Zdeněk Beran, který má už řadu let přejezd na starosti, foukal nám do zad neobvyklý vítr od jihovýchodu a pomáhal nám při stoupáních. Pak Zdeněk dodal ještě řadu dalších zajímavostí: například trasy jsou připravené tak, aby existovalo řešení při nepříznivém počasí.

 Naopak šlo letos po dohodě i něco pro zájemce přidat, třeba vyjet až nahoru na Praděd. Ale jak se cesta vine okolo celé hory, tam se ten podpůrný vítr místy měnil v protivítr a to pak nebylo nic příjemného.
První den, v pátek, se občas roztrhly mraky a byl pěkný výhled, zejména na západ. Vítr vál do zad.
Druhý den, v sobotu, byl dominantním pocitem krásný sjezd z Vřesové studánky, ale dost obtížný – jede se šikmo svahem, stopa jedné lyže je o hodně níž, než stopa druhé. Na druhé straně byl letos výhodou prašan na 80 procentech trasy a na zbytku firn, jiné léta bývá až zledovatělý povrch.
Třetí den byl pěkně slunečný.
Dojezdy bývají už za tmy mezi 17. a 20 hodinou. Proto mnozí lyžaři sebou vozí čelovku. Bílý sníh ale umožňoval viditelnost ještě dlouho po soumraku. Jiří Skalický se Zdeňkem Beranem na trasách dělali „závěrku“ – poslední jezdce, dohlížející na to, aby někdo nezůstal pozadu.
Ubytování fungovalo velmi dobře. První noc, v Koutech jsme byli ve dvou chatách Pelikán a Na Vyhlídce, patřících lesní společnosti Desná, a druhou noc v Kulturním domě ve Starém Městě.
Cílové místo – Malá Morava – nabízí pěknou hospůdku, tam se dalo najíst, a „přespolní" z Prahy nebo Rožnova mohli odjet domů vlakem z blízké železniční stanice Podlesí. Ostatní odjeli autobusy do Lanškrouna, někteří „přespolní“ ke svým čekajícím zaparkovaným autům; těm po dohodě věnovala celou dobu zvýšenou pozornost Městská policie. Také Městské policii organizátoři i účastníci přejezdu vyjadřují velký dík.
Velký dík patří skupině lidí z lanškrounské turistiky starajících se o ubytování, přepravu a stravování: Jarda „Bratr“ Novák, Míra Urban, Jiřka Vosátková, Honza Kolomý, Bóďa Pacovský, Franta Šembera, Jarda Chládků, a „Bratrův“ spolupracovník z Čermné Broňa. Dále Áda Novák, ten organizoval jako vždycky ubytování před akcí v Dělnickém domě v Lanškrouně, a pak se pustil svým krásným písmem do vypisování diplomů pro každého z letošních 120 účastníků.
Letos to byl už 33. ročník Přejezdu Jeseníků. Už to jezdí druhá generace – děti těch, co jezdívali první ročníky. Není nikdo, kdo by jel všech 33 ročníků, ale věkové rozpětí účastníků zůstává široké – od 18 let až hluboko do důchodového věku.
Příští 34. ročník Přejezdu Jeseníků 2010 proběhne od 22. do 24. ledna 2010.
Pro úplně nového zájemce není snadné se na něj přihlásit – přednost mají tradiční účastníci a tak příležitost dostane jen náhradník za někoho, kdo nepojede. Tradiční počet 120 lidí je totiž nepřekročitelný. Souvisí to s kapacitami ubytoven, stravování, dopravy … jinak by už kvalita všech služeb klesala.
Kronika Přejezdů Jeseníků už má druhý svazek, a stojí za prolistování.
Takový typ hromadného třídenního přejezdu se už v dnešních časech stává naprostou výjimkou. Bývala podobná, dokonce pětidenní akce turistů z Hradce Králové, tam se přejely nejdříve Jeseníky a pak ještě Orlické hory.
Zdá se, že v Lanškrouně se na Přejezd Jeseníků bude jezdit ještě řadu let. Pro radost i vzdálených fandů z Prahy, Rožnova a z dalších míst.

 

Vyprávění Zdeňka Berana zapsal Jiří Kohout
Foto od Jiřího Krejči. Více na
http://kctlanskroun.rajce.idnes.cz
Nákres převýšení udělal Zdeněk Beran, mapku Jiří Kohout

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.