Good night, it is Monday 18.11.2019. It is the nameday of Romana, tommorow is the nameday of Alžběta.

SvíčkaLanškrounští skauti se připojili k celosvětové tradici šíření Betlémského světla jako poselství předvánočního pokoje a míru a dnes dopoledne ho ve vestibulu lanškrounské radnice předávali příchozím.

Přenést plamínek ve větrném počasí byl opravdu problém. Tomáš Skalický, Martina Černohousová a Šárka Otáhalová, kteří světlo udržovali, trpělivě pomáhali při opakovaných pokusech dopravit plamínek alespoň k autům.
Pro Betlémské světlo si lidé přicházeli mezi 9 a 12 hodinou. Skauti v tuto dobu také obcházeli domácnosti, kde si přáli světlo donést. Se světlem navštívili mimo jiné i Penzion pro seniory a Dům s pečovatelskou službou.
A jak dlouho bude Betlémské světlo v domácnostech hořet?  Podle Tomáše Skalického „to záleží na každém člověku. Světlo by mělo hořet v den hlavního vánočního svátku, tj. na Boží hod vánoční. Většina lidí ho ale nechává hořet při štědrovečerní večeři a potom ho asi zhasíná.“
Světlo, které se každoročně zapálí v Betlémě, je šířeno do všech domácností napříč Evropou. K nám putuje už tradičně z Vídně, kde ho rakouští skauti o třetím adventu 13. prosince předávají delegacím z celé Evropy. Za Česko plamen ve Vídni přebírají skauti z Brna. V sobotu 20. prosince bylo Betlémské světlo vlakem rozvezeno do všech koutů republiky. Lanškrounští skauti si světlo do své petrolejky převzali na nádraží v České Třebové.

 

 

Text: Marie Hrynečková
Foto: Matěj Brýdl, Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.