Good night, it is Tuesday 12.11.2019. It is the nameday of Benedikt, tommorow is the nameday of Tibor.

VernisážS TESLOU, která v minulosti zaměstnávala přes 4 tisíce lidí, spojila kdysi svůj život většina obyvatel Lanškrouna a blízkého okolí. Není to tak dávno, co se ing. Jiří Kohout rozhodl, že se pokusí „vrátit v čase“ a vzpomínky bývalých Tesláků zachytit na papíře. Za necelý rok tak vznikla kniha, jejíž hlavní část tvoří vzpomínky 126 lidí z rozmanitých pracovních pozic, odborných útvarů i z nejrůznějších časových období.
126 pohledů na tehdejší podnik TESLA Lanškroun, který byl pojmem doma i ve světě. Tyto postřehy jsou doplněny stručnou historií Tesly z osobních poznámek pana Bohuslava Kuříka (období 1946 až 1975) a přehledem nejvýznamnějších událostí, které z archivovaného závodního časopisu zpracoval ing. Jiří Kohout.

Dnešní křest hotové knihy, nazvané TESLA Lanškroun 1946 – 1989, vzpomínky pamětníků byl příležitostí k naprosto unikátnímu setkání. Setkání všech, kteří do knihy přispěli svými vzpomínkami, fotografiemi i kresbami. Sál zámku byl zcela zaplněn a bylo vidět, že se bývalí spolupracovníci po dlouhé době zase velmi rádi vidí. Část z nich si již užívá zaslouženého odpočinku, ale mnozí dodnes využívají svých zkušeností z Tesly v podnikání či v řízení úspěšných firem.
Řečeno slovy ing. Jiřího Kohouta: „Značka TESLA sice v Lanškrouně zaniká, ale nástupnické organizace vyrábějí téměř všechno perspektivní, co vyráběla TESLA a dobývají svět.“

Spolu s bývalými Tesláky jsme zalistovali v knize a za všechny vybrali názory dvou pamětníků, kteří tato slova jednoznačně potvrzují.

„…. ze znalostí a zkušeností, které jsem zde za 25 let získal, jsem čerpal po celý zbytek mé pracovní kariéry jedenácti let ve funkci ředitele úspěšné americké firmy.“ (ing. Antonín Konečný)

O Tesle jde dnes říci, že to byla škola života. „Lanškrounská univerzita“ pro řemeslníky a odborníky. Co se člověk naučil v Tesle, dodnes může využívat. Teslák se uchytí i ve světě. (ing. Jiří Kuběnka)


Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.