Good night, it is Monday 18.11.2019. It is the nameday of Romana, tommorow is the nameday of Alžběta.

VernisážV sobotu 19. ledna byla ve výstavní síni na zámku vernisáží zahájena výstava SBĚRATELÉ LANŠKROUNSKA SE PŘEDSTAVUJÍ. Vernisáž uvedla ředitelka muzea paní Marie Borkovcová a s kytarovým recitálem vystoupil Libor Janeček.

Nejzajímavější exponáty ze svých sbírek poskytlo 17 sběratelů z Lanškrouna a okolí. Většina z nich byla na vernisáži také osobně přítomna a během prohlídky si s návštěvníky o svých sbírkách povídala.
Například paní Věra Hegerová sbírá sošky slonů už 25 let. Podnětem ke sbírce byl největší z vystavených slonů, kterého dostala dárkem od vědeckého pracovníka z Vietnamu jako symbol štěstí, lásky, pohody a zdraví.
Pan Jiří Kraus má ve své sbírce firemních tužek přes 7 tisíc exponátů, z toho 3 500 evidovaných. Nejvíce si považuje dárku od Jiřího Kohouta, tato propisovačka je současně nejtěžším kouskem jeho sbírky.
Zápalkové nálepky z pozůstalosti Josefa Majetiče zapůjčila pro výstavu jeho dcera Jana.
Tématem své sbírky překvapil nejmladší účastník výstavy osmiletý Matěj Doleček, který se představil pivními etiketami a tácky. Sbírku převzal od svého dědečka.
Velkou sběratelskou rodinou je rodina Uhlířova. Nejstarší z nich pan Karel Uhlíř sbírá známky, jeho dcera Stanislava Techlovská pohlednice herců a zpěváků, syn Karel staré žánrové pohlednice a filmové upoutávky. Jeho manželka Soňa blahopřejné vizitky, nálepky na perníky, obaly od čokolád, ubrousky, hrníčky a plyšové medvědy.
Jakoby se navzájem doplňovaly sbírky Lenky Pilné a starosty Horní Čermné Josefa Kittnera! Paní Pilná sbírá sáčky od čajů a pan Kittner balené cukry.
Kolekci nerostů a fosílií představila veřejnosti slečna Soňa Švestková. Panenky a figurky želv vystavovala Hana Krátká, autíčka Stanislav Kapoun. Telefonní karty a kapesní kalendáře Marta Dvořáčková. Novoročenky, mezi nimiž jsou i autorská díla umělců, Marie Borkovcová. Zajímavé zvonečky, mnohé i z cizích zemí, poskytla Anna Loučná.
Své sbírce suvenýrových lžiček se paní Eva Šilarová věnuje už 20 let. Soustředila kolem 700 lžiček, z nichž přibližně polovinu má ze zahraničí.
Sběratelé po vernisáži se zaujetím hovořili o svých sbírkách a vyprávěli zajímavé příběhy spojené se získáním některých předmětů. Výstava ukázala, že i zdánlivě běžné věci se mohou stát předmětem sběratelské vášně.
Výstava potrvá do 24. února.

 

Dagmar Brýdlová
Foto: Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.