Good night, it is Monday 17.2.2020. It is the nameday of Miloslava, tommorow is the nameday of Gizela.

KnihovnaSe začátkem nového školního roku bývá v knihovně rušné období. Stejně tomu bylo i letos, žáci a studenti místních ZŠ a SŠ chodí na informační přednášky, zjistí, co musí udělat pro registraci a naučí se orientovat v knihovně a vyhledávat požadované knihy. Toto období vrcholí tzv. Týdnem knihoven, který bývá vždy první celý týden v měsíci říjnu. Letos jsme Týden knihoven slavili od 6. do 10. října, pro čtenáře jsme jako každoročně připravili mnoho knihovnických „dobrůtek“, a to: pro nově přihlášené čtenáře registraci do konce roku zdarma (využilo bezmála 200 uživatelů), neplatily se poplatky za upomínky, v dětském i dospělém oddělení dostalo 10 vylosovaných čtenářů knihu, Internet zdarma apod. Nejvíce ale byly spokojené děti, pro ty se v jejich oddělení konalo každý den tzv. Kolo štěstí, kdy mohly získat drobné dárky. V pondělí a středu se zapojily do Pohádkových hrátek s DDM a po celou půjčovní dobu mohly plnit různé úkoly.
S Týdnem knihoven je spojeno i každoroční pasování žáků druhých tříd základních škol na čtenáře knihovny. Protože bylo těžké skloubit nabitý program knihovny společně s vyučováním, odpasovali jsme nové čtenáře až tento týden. Aktu pasování se ujala Královna Abecedka (Martina Teichmannová) a její rytíř (Michal Skalický) a to těmito slovy:

„Ve jménu pohádek, románů a básní,
jménem všech literárních hrdinů a světů,
za všechny spisovatelky a spisovatele,
knihovnice a knihovníky,
učitelky a učitele
Tě pasuji na ČTENÁŘE.
Měj v úctě slovo, ochraňuj knížky
a statečně a čestně, jako pravý rytíř,
se bij za všechno dobré,
co je v nich psáno.“


Další akci, která navazovala na Týden knihoven bylo zastavení Východočeského uměleckého maratónu v Lanškrouně. Toto autorské čtení jsme v Lanškrouně v rámci maratónu zrealizovali již potřetí a vždy to byla vydařená akce. Tentokrát se tzv. „Setkání se čtenáři“ dne 14. října za spisovatele zúčastnili: Marcella Marboe - prozaička a předsedkyně Východočeského střediska OS v Pardubicích, Jiří Faltus - básník a satirik z Lanškrouna, Josef Lukášek - prozaik pohádkář z Bystrého u Dobrušky, Roman Troják - prozaik pohádkář z Lanškrouna, Milan Dušek - prozaik ze Žamberka. Texty četli členové Divadla Ve středu.

Text: Linda Matlasová
Foto: Vendula Brýdlová, Linda Matlasová

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.