Good night, it is Monday 24.2.2020. It is the nameday of Matěj, tommorow is the nameday of Liliana.

GalenDnes bylo v orlicko-ústeckém Galenu nebývale rušno. Veřejnost měla při Dnu otevřených dveří příležitost prohlédnout si nově rekonstruované prostory Centra jednodenní chirurgie, které po přestavbě odpovídají normám evropské unie, a to včetně všech technických požadavků a parametrů. Centrum je vybaveno dvěma operačními sály, jedním úrazovým sálkem a šesti lůžky.

Jednodenní chirurgie, ve světě známá jako One Day Surgery, se tak stává alternativou k dosavadní péči ambulantní a hospitalizační. V Česku jsou tato zařízení zatím dost ojedinělá. Orlicko-ústecký Galen je v Pardubickém kraji jediný, další nejbližší zařízení se nachází v Brně.
Dá se říci, že oddělení jednodenní chirurgie v Galenu fungovalo v trochu jiné podobě již od roku 1995. Pacienti přicházeli na lehčí zákroky ráno a týž den po obědě odcházeli domů. V budoucnu bude tímto způsobem probíhat 80 % operací a přibližně 20 % zákroků bude vyžadovat, aby pacient strávil v zařízení 24 hodin. To znamená přespal do druhého dne a teprve potom šel domů. V tomto režimu budou probíhat větší operace jako jsou laparoskopické operace kýl, plastické operace, složitější ortopedické operace. Tyto operace se dosud prováděly v nemocnici.
Jak nám vysvětlil MUDr. Jan Skotálek "centrum jednodenní chirurgie v žádném případě není konkurentem nemocnice. S nemocnicí naopak spolupracuje, protože výkony, které provádí, nemocnice buďto neprovádí, anebo by je sice byla schopna provádět, ale natolik by to zahltilo její provoz, že by nebyla schopna dělat jiné akutní a vážnější výkony."

 


text: Marie Hrynečková
foto: Matěj Brýdl, Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.