Good morning, it is Thursday 20.2.2020. It is the nameday of Oldřich, tommorow is the nameday of Lenka.
Němci
Slzavé údolí, tak by se dala nazvat Horní Čermná v sobotu ráno, když se loučila výprava dětí z německého Edertalu, která tu byla od 26.4. do 3.5.2008. Jednalo se o výměnný pobyt žáků školy.
 

Tato spolupráce začala již v roce 1988, když partnerství navázaly hasičské sbory Obce Horní Čermná a Edertal. V roce 2005 podepsali starostové obou obcí partnerskou smlouvu a v roce 2006 navštívili Edertal učitelé ze ZŠ Horní Čermná a domluvili se na další spolupráci. V loňském roce navštívil Edertal pěvecký sbor Čermáček a sportovci z místní základní školy.
Edertálské výpravy se zúčastnilo 21 dětí a 4 učitelé. Ubytování a stravu měli zajištěnou v českých rodinách, u svých nových kamarádů, kde o ně bylo skvěle postaráno. Pestrý program vymyslel učitelský sbor - připravili pro ně hry v okolí Čermné, výlet do Prahy, Litomyšle, Toulavcových Maštalí a sportovní den v Bystřeci, kde se německé a české děti rozdělily do týmu a hráli turnaj v kopané. Další akce zajišťovala hostitelská rodina.


Na konci pobytu jsem měla možnost udělat krátký rozhovor s třináctiletou Laurou Schmidt:


Jsi v České republice poprvé?
Ano, poprvé.


A jak se ti tu líbí?
Česká republika je velmi pěkná země, měli jsme dobré počasí a mám tu dobré přátele.


Co jste tu dělali celý týden?
V neděli jsme byli na skvělém koncertě, kde zpíval Čermáček Včelku Máju. Večer jsem byla se Štěpánkou na bowlingu. V pondělí jsem měli program ve škole a potom procházku po Čermné Další dny jsme navštívili Prahu - kde se mi moc líbil Pražský hrad, dál jsme byli v Litomyšli a v Toulavcových Maštalích. Také jsme byli na Majálese, který byl super. A v Lanškrouně jsem nakoupila dárky pro mou rodinu a kamarády.


Chutnalo ti české jídlo?
Ano, bylo skvělé, nejvíc mi chutnala míchaná vajíčka, pizza a guláš.


Co říkají o České republice tví kamarádi z Edertálu?
Je to tu super. Marcel říkal, že je to tu lepší než v Německu.


Chtěla bys ještě někdy přijet do České republiky.
Samozřejmě. Mám ráda Českou republiku, je to tu moc pěkný.


 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.