Good morning, it is Thursday 20.2.2020. It is the nameday of Oldřich, tommorow is the nameday of Lenka.

PokusZákladní škola na ul. Dobrovského pozvala do svých prostor v pátek 20. června širokou veřejnost včetně žáků ostatních lanškrounských škol. Byly zde prakticky předvedeny ukázky vědeckých prací, kterými se žáci školy prezentovali na Festivalu vědy a techniky vyhlášeném Pardubickým krajem. Hosté, mezi nimiž byla i krajská radní Mgr. Jana Smetanová, shlédli prezentace předvedené žáky školy - fotovoltaických článků, statické elektřiny, lokomoce a Torricelliho pokusu. Právě Torricelliho pokus, který velmi názorně předvedl žák 9. třídy Filip Houdek, vyhrál nedávný pardubický Festival. S Filipem jsme na toto téma připravili krátký rozhovor.

 

Klobouk, Filipe, nosíš každý den, nebo jen k výjimečným příležitostem?
No... kloubouk teď nosím každý den, protože jsem si ho koupil k svátku když jsem byl ve Francii.

A tam jsi byl kdy a při jaké příležitosti?
Tam jsem byl od 25. do 31. května a tento zájezd jsem vyhrál jako hlavní cenu na Festivalu vědy a techniky v Pardubicích.

Už víme, že jsi zvítězil s Torricelliho pokusem. O co jde a jak pokus probíhal?
Já jsem vlastně jen obhajoval pokus, kterým v 17. století Evangelista Torricelli prokázal existenci atmosférického tlaku. Dělal jsem vlastně totéž co Torricelli, jen jsem to upravil na své podmínky. Místo rtuti, která je jedovatá, jsem použil vodu.
Do Pardubic jsem vezl pokus natočený na videu, před veřejností jsem ho předvedl poprve až dnes.

Čí to byl nápad dělat právě Torricelliho pokus?
Pana ředitele Strnada, který mi navrhl, abych ho zkusil. Já jsem ten pokus samozřejmě znal, když jsme ho probírali v 8. třídě, ale spíš jen okrajově. Jak pokus funguje sám o sobě, to jsem si musel nastudovat a propočítat.

Bavilo tě to?
No, kdyby mě to nebavilo, tak bych to nedělal.

Co ještě tě baví?
Každou chvíli něco jiného. V Německu jsem dělal modely letadel z druhé světové války... ale nejvíc ze všeho mě asi baví počítač. Hry, něco tam vyhledávat, když se mně chce, tak občas něco napíšu....

???
Sem tam napíšu nějaký článek například na webové stránky naší školy (
www.zslado.cz)

Filipe, moc ti děkuji, žes byl ochotný o svém úspěchu mluvit a přeji ti v životě ještě hodně zajímavých příležitostí.


Filip Houdek se narodil v Brně a do svých 11 let žil v České republice. Potom se přestěhoval za rodiči do Německa a 6. a 7. třídu studoval na dálku. Před 2 roky se vrátil do ČR, do Lanškrouna. Po prázdninách začne studovat Gymnázium v Moravské Třebové.

Text: Marie Hrynečková
Foto: Hynek Brýdl

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.