Guten Tag, es ist Mittwoch 12.8.2020. Heute feiert den Namenstag Klára, morgen Alena.

Kraj odvolal Pavla Skřečka z jeho místa v dětském domově v Dolní Čermné. Bývalý šéf domova si už od policie vyslechl obvinění ze zpronevěry.

„Tady máš pořádné prémie k výplatě, ale půlku mi musíš odevzdat.“ Tak nějak vypadala debata ředitele dětského domova v Dolní Čermné Pavla Skřečka s některými zaměstnanci ústavu.


Že museli část svých prémií řediteli skutečně odevzdávat, potvrdili už tři z nich. „Již jsme v tomto případu sdělili obvinění ve věci zpronevěry, celý spis chceme uzavřít v červnu,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Pokud soud uzná Skřečka vinným, hrozí mu podle mluvčí až dva roky vězení.


Celkem si měl podle svědectví ředitel dětského domova přijít na sto tisíc korun. Tomu odpovídá i fakt, že Skřeček právě takovou částku tento týden poslal na účet dětského domova. „Mohu potvrdit, že uvedená částka se skutečně objevila na našem účtu, nicméně důvodem jeho odvolání nebyly jen tyto peníze,“ řekla nová ředitelka domova Iva Nesvadbová.


Krajská revize v ústavu skutečně na konci loňského roku objevila mnohem více hříchů. „V září jsme dostali podnět podepsaný jednou ze zaměstnankyň s detailně popsanou situací v domově. Okamžitě jsem tam poslal kontrolní oddělení, některé věci šly ihned na místě doložit dokumenty a potvrdit,“ uvedl po skončení kontroly hejtman Martin Netolický.


Informacemi ze soukromé pošty rozkládal kolektiv
„Mimořádná pochybení kontrolní skupina zjistila v personální a mzdové agendě, zvláště v oblasti evidence pracovní doby, čerpání dovolené a přesčasů, v oblasti vyplácení mimořádných odměn a odměn při pracovních a životních výročích,“ stojí v závěru krajských revizorů.


V praxi to znamenalo, že někteří vyvolení zaměstnanci dostávali odměny ve výši několika desítek tisíc korun, někteří se však následně museli s ředitelem o takto získané peníze podělit. „Je prokázáno, že jedna pracovnice část vyplacených odměn odevzdala zpět řediteli, dle mailové korespondence je navíc kontrolní skupina přesvědčena, že případů bylo víc,“ stojí ve zprávě.


Inspektoři se totiž dostali k mailům, ve kterých odvolaný ředitel popisuje svému právníkovi, jak inkasoval peníze od svých podřízených, a ptá se ho na radu, jak se zachovat. Kromě toho vyšlo také najevo, že Skřeček nechal do počítačů podřízených nainstalovat program Dozorce, díky němuž mohl z jednoho počítače sledovat veškerou činnost zaměstnanců, včetně kontroly soukromé pošty.


Právě dostatek informací byl podle pracovníků dětského domova nástrojem, díky němuž Skřeček dokázal rozdělovat kolektiv a zbavovat se některých lidí. „Revize ukázala, že dával důtky i za věci, které byly třeba několik měsíců staré a on si je schovával v šuplíku,“ dodal hejtman.


Získat vyjádření Pavla Skřečka se nepodařilo. Údajně si změnil telefonní číslo a nový kontakt na něj nemají ani v dětském domově.


Skřeček byl odvolán z místa ředitele na konci loňského roku, i nadále však zůstal zaměstnancem ústavu, byť už v něm nijak nepůsobil. Definitivně končí až nyní, po rozhodnutí rady kraje.


V dubnu na jeho místo nastoupila Iva Nesvadbová, učitelka z Králík. Podle hejtmana Martina Netolického hodnotila nakonec odborná komise šest uchazečů. „Kvalifikační předpoklady Iva Nesvadbová splňovala nejlépe, dvacet let pracovala ve speciální škole v Králíkách,“ sdělil Netolický.


Autor: Martin Ťopek

Mladá fronta DNES

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.