Guten Tag, es ist Mittwoch 12.8.2020. Heute feiert den Namenstag Klára, morgen Alena.

drenPraha, Orlickoústecko – Nadace pro transplantace kostní dřeně a plzeňský Český národní registr dárců dřeně v pátek v Obecním domě děkovaly těm, kdo loni darovali kostní dřeň. Jednačtyřicet mužů i žen z celé republiky dalo naději na uzdravení pacientům s nejtěžšími nemocemi krve. Třiatřicet z nich si do Obecního domu přišlo pro ocenění.
Mezi oceněnými byli také tři muži z Orlickoústecka: Josef Bartoš z Jamného nad Orlicí, Jakub Faltus z Lichkova a Lukáš Racek z Rudoltic.

Z pracovních či rodinných důvodů si pro ocenění do Prahy nemohli přijet Eva Fojtková z Červené Vody a Roman Skála z Ústí nad Orlicí. Mezi pozvanými hosty byl i učitel ústecké automobilky Radek Biedla, který už do registru přivedl přes dvanáct set studentů.

Josef Bartoš je mezi dárci rekordmanem. V době odběru mu bylo padesát let. V Obecním domě se skromně držel v pozadí a ani neusedl v čele mezi oceňovanými dárci. Křišťálový blok od společnosti Moser, grafický list od Oldřicha Kulhánka a diplom mu stejně jako ostatním dárcům předali patroni programu dárcovství kostní dřeně biskup Václav Malý a herec Ondřej Vetchý.

Neviděli se od školních let. Lukáš Racek z Rudoltic se v Praze setkal s učitelem Radkem Biedlou. Jak na loňský odběr a rozhodování k němu vzpomíná? „Člověk musí. Neví, kdy sám nebo jeho rodina bude potřebovat něčí pomoc. Samotný zákrok byl úplně v pohodě, trošku to bolí, jako když člověk upadne na kostrč, ale není to nic hrozného," říká mladý muž, který by neváhal kostní dřeň darovat znovu.

Jakuba Faltuse do Prahy doprovodili rodiče. Za jeho čin na něj můžou být právem hrdí. „Užil jsem si to, je hezké, že se tady všichni můžeme setkat," byl spokojený mladý dárce.
Hvězdy večera: dárce a vyléčená pacientka

U příležitosti slavnostního večera poděkování dárcům se uskutečnilo jedinečné setkání dárce kostní dřeně s vyléčenou pacientkou, která se díky němu vrátila do života. Emotivní okamžik násobil fakt, že pacientem bylo dítě. Dnes dvanáctileté Kateřině Šulcové z Hradce Králové před deseti lety opakovaně daroval kostní dřeň Jiří Paleček z Liberce.


Podobný zážitek si nese také Hana Hlavová z Ústí nad Orlicí, díky jejíž kostní dřeni lékaři Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň zachránili těžce nemocného Jana Nachtigala. Také ona se s ním před několika lety v pražském Obecním domě mohla setkat.


Zvláštní ocenění
Zvláštní cenu Adolfa Borna, která je udílena za mimořádný lidský čin ve prospěch nadace a ČNRDD, letos obdržela paní Zdenka Wasserbauerová z Otrokovic za 17letou pomoc se zajišťováním nových potenciálních dárců z jižní a východní Moravy.
Křišťálový blok od společnosti Moser získali:
- za nejvýznamnější finanční pomoc v roce 2014 firma Novartis ČR
- za nejvýznamnější nemateriální pomoc Policie ČR
- za nejvýznamnější mediální pomoc Jitka a Richard Langerovi
Ocenění předali patroni nadace Miloslav Vlk a Livia Klausová.
dnes 12:45

Autor: Šárka Mikulecká


http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/darci-kostni-drene-byli-oceneni-v-prazskem-obecnim-dome-20150427.html

 

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.