Guten Tag, es ist Mittwoch 12.8.2020. Heute feiert den Namenstag Klára, morgen Alena.

Lanškroun – Útoků na lékaře a zdravotnický personál přibývá. Ačkoli dříve se jednalo spíše o útoky verbální, v posledních letech se stále častěji lékaři a sestry setkávají s útoky fyzickými, které se mnohdy neobejdou bez následků.


Pomocnou ruku podává projekt Akademie lékařské obrany, který učí lékaře a zdravotnický personál, jak předcházet konfliktním situacím a útokům pacientů. Instruktoři společnosti I.B.S.A. – czech cvičí v reálných podmínkách zdravotnických zařízení, jedna z jejich akcí se uskutečnila v ordinaci Bohumila Skály v Lanškrouně. Ten se jako praktický lékař setkal s agresivním jedincem jednou. Díky dlouholetým zkušenostem a tělesné konstrukci i díky faktu, že léčil otce agresora, nebyl pro lékaře problém neurvalce z ordinace vyprovodit. „Na záchrance jsem se s agresivitou setkal několikrát, ne přímo s tou tvrdou agresí, ale s verbálním napadáním, byly i náznaky brachiálního (prováděného pažemi, pozn. red.) násilí. Takových případů je poslední dobou čím dál tím víc," popisuje své zkušenosti Bohumil Skála. Aktivní sebeobranou se začal zabývat už před několika lety v rámci záchranné služby i jako příslušník aktivních záloh. Sebeobrana ve zdravotnictví má přitom svá specifika. „Nesmí se zapomínat na to, že i ten, kdo je v daném okamžiku agresor, může být pacient, proto je to tak složité," dodává lanškrounský lékař.


Ukázky, jak zpacifikovat agresivního pacienta, zhlédl v Lanškrouně i ředitel oblastního spolku Českého červeného kříže Martin Hodoval. „Pro zdravotníky jsou takové kurzy stoprocentně prospěšné," potvrdil lektor ČČK a dodal: „Když je člověk připraven a ví, co může očekávat, vždycky se zachová lépe, než kdyby nevěděl, do čeho jde. Samozřejmě už jenom základy jsou lepší než nic."


Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Heleny Škuligové se i personál záchranky setkává s agresivními a útočícími pacienty, ale jsou to spíše výjimečné případy. Svoji roli zde hraje i prevence. „Pokud operátorky na operačním středisku vyhodnotí výzvu tak, že by mohla být pro posádku potenciálně nebezpečná, na místo se vysílá i policie. Mohlo by se stát, že kdyby posádka přijela sama, k napadení by došlo, ale přítomnost policie agresory odradí," dodává mluvčí záchranné služby.


Dana Pokorná, Orlický deník

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.