Guten Tag, es ist Dienstag 27.10.2020. Heute feiert den Namenstag Šarlota / Zoe, morgen Státní svátek.

Starostka: Lídryně strany ODS, starostka Stanislava Švarcová, obhajuje spojení, kdy radní Lanškrouna stojí v čele městských firem. Při opravě Společenského domu je podle ní potřeba vybrat z více možností.
Opozice: Lídr Lanškrounského fóra Radim Vetchý byl jedním ze čtyř zastupitelů opoziční strany MůjLanškroun, která již nekandiduje. Zasadil by se o rekonstrukci Společenského domu.
Nováček: Lídr strany ANO 2011 Jaroslav Kužel, který doposud v komunálních volbách nekandidoval, je právníkem lanškrounského městského úřadu. Provoz galvanovny by se podle něj měl přestěhovat.Město vyděsil velký požár. Kde má stát galvanovna?
Volební seriál – Odstraníme klientelismus, opravíme Společenský dům, slibují politici. Spor vyvolává provoz galvanovny.
LANŠKROUN – Dosud největší počet – celkem devět volebních stran se rozhodlo zúčastnit boje o 21 křesel zastupitelů v říjnových komunálních volbách v Lanškrouně.
Budou se muset postarat o bezpečnost ve městě, kterou v dubnu ohrozil velký požár galvanovny. Místním také vadí stav zchátralého Společenského domu. Spor se vede i o to, že radní Lanškrouna jsou závislí na penězích z městských firem, což opozice kritizuje, ale starostka hájí.

1. Hledat nové místo pro galvanovnu?
Při dubnovém nebezpečném požáru galvanovny šlo podle hasičů o život. Město tehdy varovalo, aby lidé nevycházeli z domů a nevětrali. Část obyvatel Lanškrouna se jasně vyjádřila, že chce podnik přemístit. „Provoz galvanovny má tradici, nejsem pro její přemístění,“ řekl však opozičník Radim Vetchý.
Jiný názor má nováček mezi kandidáty Jaroslav Kužel. „Galvanovna je pro strojírenský průmysl v Lanškrouně potřebná, ale její umístění je nevhodné. Je na místě podporovat stav, aby mohli žít občané v klidu. Jedním z řešení je přemístění nebezpečného provozu podle územního plánu města. Radnice může napomoci, nemůže to zajistit, ale měla by se, jak se říká, snažit přispět svým dílem do mlýna,“ řekl Jaroslav Kužel.
Starostka Stanislava Švarcová se a dotaz MF DNES ohledně galvanovny jednoznačně nevyjádřila.

2. Společenský dům – oprava, nebo nová stavba
Neutěšené zázemí pro kulturu v Lanškrouně je častým tématem. Na zámku je jeviště i hlediště malé, Společenský dům je už po léta v naprosto nereprezentativním stavu. Ve hře byly i spory s nájemcem.
Jedni doporučují raději postavit nový dům, jiní rekonstrukci dosavadního.
„Vynikající je, že v současné době můžeme s nemovitostí nakládat. Nabízí se několik řešení,“ uvedla starostka.
Radim Vetchý chce Společenský dům rekonstruovat a stejný názor má i představitel ANO 2011.
„Projevem kultury je nenechat dědictví předků chátrat, ale postarat se o to, aby mělo město důstojný kulturní stánek. To znamená neprodávat, ale opravit a zrekonstruovat, i kdyby se měl areál částečně zbourat. Kde je vůle, tam je i cesta,“ dodal Jaroslav Kužel.

3. Kritika radních závislých na penězích města
Zvláště Lanškrounské fórum kritizuje, že jsou v sedmičlenné radě města pouze dva radní, kteří nejsou svým zaměstnáním odpovědní radě města a jsou na městě finančně nezávislí. Další jsou ředitelé škol, kina či velitelem městské policie.
Jen za poslední tři roky se do vedoucích pozic zřizovaných městem dostali tři koaliční zastupitelé. „Chtěli bychom se vyvarovat střetu zájmů v tom smyslu, že by radní rozhodovali o svém kolegovi, jak se to stalo například nedávno při konkurzu na ředitele ZŠ Dobrovského,“ řekl Vetchý.
Ale starostka Švarcová poukazuje na to, že si zastupitele vybírají ve volbách sami občané města.
„Velice činné a aktivní bývají učitelé či ředitelé kulturních organizací ve městě, kteří neváhají svůj volný čas věnovat občanům,“ vysvětluje.

FAKTA: Volby v Lanškrouně:
Současná koalice:
ODS, TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL
Strany, které jdou do voleb:
ODS (Stanislava Švarcová), Lanškrounské fórum (Radim Vetchý), ANO 2011 (Jaroslav Kužel), KDU-ČSL (Jiří Kráčmar), Strana práv občanů (Miloš Flugr), TOP 09 s podporou nezávislých kandidátů (Pavel Dvořáček), Volba pro město (Jaroslav Karlík), KSČM (Lidmila Kubátová) a ČSSD (Bohumil Bernášek)
Výsledky minulých voleb:
Vyhrála ODS s 27 procenty, získala 6 mandátů. Druhá byla ČSSD s 21 procenty a 5 mandáty. Dále se umístili kandidáti Můj Lanškroun se 16 procenty a 4 mandáty, KDU-ČSL s 10 procenty a 2 mandáty i TOP 09 s 9 procenty a 2 mandáty. Po jednom mandátu získaly KSČM a Klub angažovaných Lanškroun.

Jaroslav Hubený

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.