Guten Tag, es ist Dienstag 27.10.2020. Heute feiert den Namenstag Šarlota / Zoe, morgen Státní svátek.

Rudoltice – Ani na pondělním náhradním mimořádném jednání zastupitelstva se několik desítek občanů nedočkalo většiny svých zastupitelů. Do obecního sálu je stejně jako v červenci a jako už několikrát přivedla situace v rudoltické škole. Návrh na odvolání ředitelky ale opět zůstal jen na papíře.


„Věřili jsme, že podruhé přijdou. Zajímalo by mne, proč si náš názor nechtějí poslechnout," byla zklamaná Kamila Samková.
Téma rudoltické školy se v obci skloňuje už více než rok. Rozpoutal ho konkurz na nové vedení školy, kdy rada obce před dlouholetou ředitelkou Lenkou Havlenovou, jež v konkurzu zvítězila u odborné komise, upřednostnila Renatu Pávkovou. Po roce ze školy odchází sedm učitelek, pět z nich podalo výpověď. Skupina zastupitelů z řad opozice se opakovaně snaží, aby se zastupitelé zabývali návrhem na odvolání ředitelky Renaty Pávkové pro údajné totální manažerské selhání a rozpad pedagogického sboru. Marně.
Stejně jako 21. července se zastupitelé vládnoucí koalice z jednání omluvili. Až na jednoho. Jan Tejkl však podle zúčastněných vystupoval a diskutoval sám za sebe jako rodič školáka. Orlický deník se ho pokusil kontaktovat, telefon však včera nezvedal. „Proběhla neformální diskuze. Vystupoval spíš jako rodič než radní. Vyjádřil se v tom smyslu, že se mu situace nelíbí, že není pro děti dobrá," potvrdil zastupitel Ivo Kolomý. Jan Tejkl rozhodnutí rady údajně nechtěl komentovat, nechtěl mluvit za ostatní radní. Je tedy možné, že je se svým názorem v radě osamocen.
Osamocená naopak není Kamila Samková. Rodičů, kterým se situace ve škole kvůli dětem nelíbí, je víc. Dokazuje to i jejich opakovaná účast na jednáních, která se počítá na desítky. „Jako rodič situaci vnímám rozporuplně. Vůbec nevíme, do čeho jdeme, je to nepříjemné," komentovala situaci další maminka Lenka Dušková.
Rodiče některých školáků dokonce zvažují změnu školy. „Druhé dítě by mělo jít do školky, ale v situaci, jaká vznikla, jsem nepodávala ani přihlášku. Pro syna, který už do rudoltické školy chodí, uvažujeme o změně školy, a nejsme sami. Ve třídě mého syna je asi pět rodičů, kteří uvažují o změně. Zkusíme to ještě, uvidíme, kdo bude nová paní učitelka, jaký bude mít přístup k dětem," potvrdila Kamila Samková.
A co se bude dít v Rudolticích dál? Bude se donekonečna svolávat náhradní jednání náhradního mimořádného zastupitelstva? Opoziční zastupitelé se zřejmě pokusí návrh na odvolání ředitelky školy prosadit na program nejbližšího řádného jednání zastupitelů. To se jim však vzhledem k počtu koaličních zastupitelů nemusí podařit.


Autor: Šárka Mikulecká

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.