Guten Tag, es ist Dienstag 27.10.2020. Heute feiert den Namenstag Šarlota / Zoe, morgen Státní svátek.

Uprostřed prázdnin kulminují spory o nové ředitele obecních škol. Radní je totiž mnohdy jmenují bez ohledu na názor odborné komise. A rodiče protestují. Letos inspekci přišly desítky stížností. Někteří poslanci proto chtějí zavést jasná pravidla.


Velká část rodičů žáků z lanškrounské Základní školy Dobrovského nesouhlasí se jmenováním nového ředitele Pavla Dvořáčka. A do konce prázdnin plánují další kroky proti jeho nástupu do školy.
Dvořáčka do funkce schválila rada města. Problém je, že sám Dvořáček v radě města zasedá.
Stížností na výběr ředitelů veřejných škol od roku 2012 přibývá. Potvrdilo to Ministerstvo vnitra, které se jimi jako odvolací orgán pro samosprávy zabývá. Tehdy před dvěma lety začal platit zákon, který zřizovateli nechává při jmenování ředitelů poměrně volné ruce.
Vhodnost kandidátů sice posuzuje konkurzní komise, ale její názor je pro radnici jen doporučující. A tak obce klidně jmenují kandidátku, která v konkurzu skončila až třetí v pořadí. Anebo svého radního.
Ministerstvo dostalo do konce roku 2013 třicet stížností, jen letos dalších deset. Školní inspekce jich eviduje dalších několik desítek.
Poslankyně za hnutí ANO Kristýna Zelienková proto navrhuje situaci řešit. „Chceme, aby v zákoně bylo přesně určeno, jak budou jmenováni ředitelé,“ říká Zelienková.
Chce využít připravovaný kariérní řád pro učitele. „V rámci něj vznikne nezávislá atestační komise, která bude posuzovat, jak dobrý učitel je. Stejná komise by mohla posuzovat i vhodného kandidáta na ředitele,“ míní poslankyně.
„Jednání je zatím na začátku. V srpnu mám oficiální schůzku na ministerstvu školství,“ dodává. Úřad ministra Marcela Chládka z ČSSD je na informace skoupý. „Ministr o problému ví. Bude ho řešit koncepčně,“ odpovídá jen stručně jeho mluvčí Klára Bílá.


„Rada si dělá, co chce“
Starostka Lanškrouna Stanislava Švarcová sama deset let vedla speciální školu. Stojí si za tím, že u nich všechno proběhlo v naprostém pořádku. „Konkurzní komise vybrala pana Dvořáčka, my jsme ho zvolili jako nejlepšího kandidáta,“ je přesvědčená. Argumentuje tím, že už jinou školu vedl a má manažerské zkušenosti.
Mnoho rodičů a zaměstnanců při výběru podporovalo Pavla Reslera, dlouholetého pedagoga školy. Na radnici doručili dvě petice, které žádají jeho jmenování. Starostka Švarcová tvrdí, že si Reslera váží, ale domnívá se, že bude lepší ponechat ho na místě pedagoga.
„Nechápeme to. Rada si může dělat, co chce,“ zlobí se člen petičního výboru a otec dvou školáků Vladimír Křivka.
Vítězný kandidát, radní Pavel Dvořáček, u sebe žádný střet zájmů nevidí. „Žádného projednávání ani hlasování jsem se neúčastnil. Na to jsem si dával pozor,“ říká. Naopak se domnívá, že funkce radního pro něj mohla být spíše diskriminační. „Kdo v tom souvislost chce vidět, tak si ji najde,“ uvádí s tím, že s ním zatím ve škole jednají korektně.
To se však nepodaří všude. Jen o pár kilometrů dál, v Rudolticích, zůstává město i rok po dosazení ředitelky základní a mateřské školy Renáty Pávkové rozdělené na dva tábory. Oba vydávají letáky, v nichž hájí své postoje a očerňují protistranu. „Paní Pávková, jak se později ukázalo, začala navštěvovat manažerský kurz pro ředitele pár týdnů před samotným konkurzem. Že by snad věděla předem, že je to v kapse?“ ptají se v brožuře její odpůrci.
Město vydalo leták v podobném ražení, kde vysvětlují situaci zase po svém a hájí ředitelku jako kompetentní. Ze školy mezitím odešly některé učitelky, jež hovoří o psychickém nátlaku. Vše se velice emotivně propírá na webu města.


Rozhoduje majitel
Ve středočeských Řevnicích vyústilo jmenování ředitelky Pavlíny Seidlerové a její následné působení dokonce v trestní oznámení. Inspektorát práce totiž potvrdil, že sobě a svým dvěma zástupkyním po čtyřech měsících ve funkci vyplatila statisícové odměny. Rada města ji jmenovala ředitelkou přesto, že v doporučení konkurzní komise obsadila až třetí místo. Ona sama pochybení popírá a kauzu považuje za mstu.
Václav Trojan z pražské pedagogické fakulty upozorňuje, že v první řadě by se měla dodržovat stávající pravidla. „Jestli se vyhlásí konkurz, těsně před začátkem je zrušen a vyhlášen nový - což se také v některých případech děje - to už je záhadné,“ říká. Při změnách pravidel by však byl opatrný. „Nemůžeme zřizovateli odepřít právo rozhodnout o řediteli školy. Je to její majitel,“ upozorňuje.


Autor: Markéta Březinová

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.