Guten Tag, es ist Dienstag 27.10.2020. Heute feiert den Namenstag Šarlota / Zoe, morgen Státní svátek.

Střední škola zemědělská a veterinární si postaví vlastní mlékárnu. Studenti se už učí postarat o zvířata na školním statku, v mlékárně by se měli naučit mléko zpracovávat a poté pro jogurty, sýry či tvaroh najít odbyt. Mlékárna vyjde asi na deset milionů korun a stavět se začne příští rok.


„Zvládáme se postarat o zvířata a prvovýrobu mléka, na to navazuje zpracovatelský průmysl. Farmy rodinného typu jsou schopné zpracovat první zemědělské komodity a finalizovat je do prodeje," řekl ředitel školy David Hruška.
Škola má už hotové výběrové řízení na dodavatele stavby a ještě bude vypisovat soutěž na dodávku mlékárenských technologií. David Hruška očekává, že v polovině příštího roku mlékárna spustí zkušební provoz.
„Mlékárna bude sloužit hlavně k výuce, ale musí mít přístroje, které budou schopné zpracovat 150 až 200 litrů mléka za den. Když se budeme bavit o sýrech, je tam potřeba sedm až deset litrů na kilogram sýra, a to není ten dlouho zrající," řekl David Hruška. Mlékárna by zpočátku zpracovávala kravské mléko, které dodá školní statek. Později by mohla vyrábět produkty z kozího a ovčího mléka. Školní statek vydělává, ovšem mlékárna by pět let nesměla vykazovat zisk, protože jde o evropský projekt.
„Kvůli udržitelnosti projektu nesmíme být v zisku. Jde hlavně o to ukázat studentům podmínky reálného provozu. Myslím, že školní statky nejsou na zemědělských školách běžné a mlékárny jsou jen výjimečně. Pokud nám později bude přinášet zisk, budeme rádi," řekl Hruška.
Škola získala na mlékárnu příslib evropské dotace, patnáctiprocentní účast zaplatí zřizovatel školy, tedy Pardubický kraj. Škola má 280 studentů z celé země. Větší zájem je mezi nimi o veterinární obor než o agropodnikání. „Je to škoda, je přerušená kontinuita zaměstnanosti v zemědělských podnicích, střední management jim bude zákonitě chybět," dodal David Hruška.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.