Guten Tag, es ist Dienstag 27.10.2020. Heute feiert den Namenstag Šarlota / Zoe, morgen Státní svátek.

Vyhořelou galvanovnu firmy Kozák Svitavy v Lanškrouně na Orlickoústecku od dnešního dopoledne prohledávali vyšetřovatelé hasičů a policie, aby zjistili, proč budova v neděli shořela. Ze zajišťováním stop skončili po 17:00. Zajištěné vzorky podrobí zkoumání, výsledky budou známé za několik týdnů. Případ si dnes také převzala kriminální policie. ČTK to dnes řekly policejní mluvčí Lenka Vilímková a mluvčí hasičů Vendula Horáková. Oheň podle předběžných odhadů způsobil škodu 200 milionů korun.


"Ve věci jsme také zahájili trestní řízení pro podezření, zda nedošlo k trestnému činu, ať už nedbalostnímu nebo úmyslnému," dodala Vilímková.
Objekt je velmi rozsáhlý (přibližně 50 metrů na 30 metrů), proto jeho prohledání trvalo mnoho hodin. Na vyšetřování se podílejí desítky lidí, dodala Vilímková.
Na místě byli vyšetřovatelé z řad hasičů a policistů, odebírali vzorky a detailně se probírali záběry z videokamer. "Ohledání pravděpodobně bude trvat několik dní," řekla odpoledne mluvčí hasičů.
Předběžná škoda je 200 milionů korun. Podle policejní mluvčí ji odhadlo vedení firmy. Podle Tomáše Hrušky, který dřív byl spolumajitelem společnosti Galvia Třemošnice, je tak vysoká škoda reálná. Jedna výrobní linka stojí i více než 100 milionů korun.
"Budova něco stojí a samozřejmě jedna linka obecně stojí dva až čtyři miliony euro. Galvaniky nemají většinou tak veliké zásoby materiálu, že by se to zásadně promítlo do výše škody," řekl ČTK Hruška.
Obor nanášení kovů galvanickou cestou je na vzestupu, zhruba v 80 procentech galvanovny dodávají automobilkám, které nyní navyšují výrobu, řekl Hruška. Firma Kozák Svitavy zaměstnává asi pět desítek lidí a patří ke středně velkým galvanovnám.
Galvanovna začala hořet v neděli před polednem. Hasičům se požár podařilo dostat pod kontrolu zhruba po sedmi hodinách. Ještě v pondělí dohašovali ohniska požáru. Zcela jej zlikvidovali dnes dopoledne.
Na místě je mnoho chemikálií, podle hasičů jsou však zabezpečené a neunikají. Odborníci na životní prostředí měřili ovzduší v době požáru a šlo jen o zplodiny hoření. Odebrali také vzorky vody a půdy, zda nebylo okolí kontaminované. Výsledky zatím nejsou k dispozici.
Požár se patrně rozšířil z jedné vnitřních místností a postupně se rozšířil. Lidé nesměli v neděli větrat a raději ani vycházet ven. Byla na půl dne i zavřená ulice u nádraží. Nedělní zásah komplikovali exploze tlakových nádob s oxidem uhličitým (CO2) i hustý dým.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.