Gute Nacht, es ist Mittwoch 28.10.2020. Heute feiert den Namenstag Státní svátek, morgen Silvie.

200720 svarcLoučíme se s posledním účastníkem západního odboje, který žil v našem městě. 17. července, v nedožitých 94 letech, zemřel pan Josef Švarc, válečný hrdina, kterému v roce 2018 udělil ministr obrany nejvyšší vyznamenání resortu Záslužný kříž III. stupně.

Josef Švarc byl za války příslušníkem Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii. Patřil k nejmladším vojákům bojujícím v zahraničí a byl přímým účastníkem obléhání Dankerque v roce 1944.


Narodil se v roce 1926. Protože pocházel ze smíšeného manželství, dostal se v 16ti letech na práce do Německa a odtud do Normandie kopat zákopy. Z těchto prací utekl, nějakou dobu pobýval tajně na francouzském statku, potom se postupně dostal do sběrného tábora v Alžíru a do Skotska, kde prošel vojenským výcvikem.

V Anglii se tehdy tvořila 1. Československá obrněná brigáda, do které byl přijat. Dostal československou vojenskou knížku a působil nějaký čas jako motospojka u dělostřelectva. Byl zraněn při výbuchu granátu, tehdy mu pomohl jeden z francouzských partyzánů, Robert Deldicque, s nímž se po válce několikrát setkal.

Pan Švarc byl šikanován režimem. Osobně jsem byla v roce 1973 svědkem toho, jak bylo s panem Švarcem zacházeno osobou, která byla zcela bez morálních zábran a jedinou její „kvalitou" bylo vlastnictví stranické knížky. Aniž bych tehdy znala minulost pana Švarce, od té chvíle jsem si ho vážila. Jsem ráda, že jsem mu to nedávno stihla říct.

Čest jeho památce!

Marie Hrynečková

Foto 5 a 6 Stanislav Vimr

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.