Guten Morgen, es ist Mittwoch 11.12.2019. Heute feiert den Namenstag Dana, morgen Simona.

190613 rafSedmatřicetiletý Daniel Švec měl na sobě v třicetistupňovém vedru při přednášce 12. června v městské knihovně parádní uniformu letců RAF (Royal Air Force) a bylo zřejmé, že ji nosí s patřičným respektem a úctou. Do Lanškrouna přivezl spoustu artefaktů, které si mohli návštěvníci detailně prohlédnout. Fascinujícím vyprávěním životních příběhů Františka Fajtla, Františka Peřiny, Karla Janouška, Emila Bočka, Václava Šídla, Karla Bečváře a dalších letců zaujal nejen tři skupiny školáků, ale vpodvečer i dospělou veřejnost.

Za 2. světové války prošlo československými perutěmi RAF dva a půl tisíce mužů. Dramatické osudy odstartovalo rozhodnutí opustit republiku a bojovat proti nacistickému Německu nejprve ve francouzských jednotkách a poté v samostatných československých stíhacích a bombardovacích jednotkách RAF. Naši letci patřili k elitě.

Ty, kteří se z bojů vrátili, čekaly po únoru 1948 kruté perzekuce. Mnoho příslušníků západního odboje bylo vyslýcháno, vězněno, mučeno. Rehabilitace se dočkali až po roce 1989.

Daniel Švec se s mnohými piloty osobně setkal a vyslechl jejich životní příběhy. Tématu se věnuje od mládí. Profesně je lektorem českého jazyka UK, zároveň je členem Společenstva letecké historie a spolupracuje s KHV Czech Spitfire Club.

Je autorem knihy „Jsme napadeni...“ a také publikace k poctě letců z Karlovarského kraje „V oblacích i na zemi“. Teprve při pátrání po historii letců Royal Air Force zjistil, že jedním z nich byl i jeho prastrýc.

Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka a Stanislav Vimr

View the embedded image gallery online at:
https://lanskrounsko.cz/de/8773-raf#sigProGalleria8cf6585054

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.