Mahlzeit, es ist Mittwoch 23.10.2019. Heute feiert den Namenstag Teodor, morgen Nina.

Tři královéTrojice nadšených koledníků s papírovými královskými korunami se tuto sobotu 10. ledna okolo deváté hodiny dopoledne vyrojily ze shromaždiště v hale radnice, aby vykoledovaly peněžní prostředky pro akce Charity České republiky na pomoc potřebným.

 Tím odstartovala sbírka, která v oblasti působnosti Diecézní katolické charity Hradec Králové, kam Lanškrounsko spadá, podporuje několik desítek projektů zaměřených na pomoc sociálně slabým rodinám, na vybavení dílen pro osoby s postižením, na nákup zdravotnických pomůcek nebo na provoz různých center pomoci a podobně. V minulém roce Tříkrálová sbírka 2008 v uvedené oblasti vynesla téměř osm milionů korun.
Na samotném Orlickoústecku pak 1,6 milionu korun, a z toho připadl celý jeden milion pro místní aktivity.
V Lanškrouně sbírku společně s Charitou České republiky organizuje skautské středisko Zubr a Dikobraz. Koledníky – skautíky a skautky s jejich sourozenci – s vlastnoručně vyrobenou „královskou korunu“ z papíru, a s oficiálně označenou a zapečetěnou pokladničkou vždycky doprovázel dospělý s pověřujícími doklady o sbírce.
Podle informace od Jiřího Dušánka, místního asistenta pro sbírku Junák – svaz skautů a skautek ČR Středisko Zubr a Dikobraz Lanškroun, místní skauti vytvořili patnáct skupin koledníků pro město Lanškroun, dvě další pro Sázavu a ještě pět pro Horní Třešňovec.
Jednotlivé skupinky dostaly přidělené oblasti a dárce odměňovaly kalendáříkem, cukříkem a čtyřstránkovými Charitními aktualitami pro oblast Orlickoústecka s popisem akcí, jež sbírka podporuje. Zpívala se koleda My tři králové, jdeme k vám… a některá děcka si při tom vypomáhala „tahákem“ s úplným textem.
Po skončené sbírce budou pokladničky uložené na Městském úřadě, a později za dozoru pracovníka Městského úřadu (obvykle to bývá místostarosta) rozpečetěné, jejich obsah spočítán a výčetku potvrdí pracovník Městského úřadu svým podpisem a razítkem Městského úřadu. Celý výtěžek sbírky je potom poukázán na účet Charity České republiky.
Částku nasbíranou v Lanškrouně, Sázavě a Horním Třešňovci budeme znát v pondělí a v krátké samostatné zprávě ji ihned zveřejníme.

 

 

Jiří Kohout

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.