Guten Morgen, es ist Dienstag 17.9.2019. Heute feiert den Namenstag Naděžda, morgen Kryštof.

Interaktivní tabuleEkologické výukové programy pro žáky 6. tříd lanškrounských základních škol a primy gymnázia probíhají v Domě dětí a mládeže.Cílem těchto výukových programů je seznamovat žáky s ekologickými problémy, které ovlivňují životní prostředí. K tomu jsou využívány různé formy her, soutěží a testů, kdy se musí všichni aktivně zapojit.

 

V úvodní části p.Mgr. Ivana Eliášová provázela žáky ekologickým problémem – odpady a jejich třídění. K názornému zobrazení využívala interaktivní tabuli, kterou zapůjčila DDM firma AV MEDIA s.r.o. Praha - komunikace obrazem. Tento způsob výuky se dětem zjevně líbil. Aktivně řešily úkoly, které jim byly zobrazovány na tabuli. Přesunovaly odpad do správných kontejnerů, nebo sběrných dvorů , odhadovaly, kolik tun odpadů vyprodukují obyvatelé ČR za jeden rok atp.
V další části programu byli účastníci rozděleni do menších skupinek a na jednotlivých pracovištích plnili další úkoly:
1. AZ kvíz s ekologickými otázkami a obrázky zobrazované na interaktivní tabuli.
2. V počítačové učebně na PC sestavit z předložených potravin pyramidu zdravé výživy a na jejím základě vytvořit správný jídelníček.
3. Seřadit obrázky rostlin a živočichů do dvojic, které si mohou poplést (př. ptáci: žluna a žluva , rostliny: šťovík a šťavel….)
4. Měření PH vody, jak vzniká kyselý déšť.
5. Jak rostliny dýchají - zhotovit mikroskopický preparát pokožky listu tulipánu a pozorovat v ní pod mikroskopem průduchy.
6. Hlavolam – Kolumbovo vejce. Sestavit z jednotlivých dílků vejce a poté různé druhy ptáků .
7. Závěrečný test, kterým si děti ověřují, co si z celého programu zapamatovaly. Test bude opraven a vyhodnocení žáci se s DDM zúčastní výletu do některého ze známých ekocenter.
Tyto výukové programy probíhají v DDM již několik let. Připravují je vyškolení pracovníci DDM a v letošním roce lektorskou pomoc a spolupráci poskytla i SOŠ a SOU Lanškroun.

Dagmar Brýdlová

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.