Dobrý podvečer, je pátek 17.8.2018. Dnes má svátek Petra, zítra Helena.

180810 masarykMěstské muzeum Lanškroun připravilo na rok 2018 rozsáhlou výstavu k 100. výročí vyhlášení Československé republiky, která bude uspořádána v galerii muzea ve dnech 1. 9. – 18. 11. Součástí vernisáže bude vyhlášení vítězů historické soutěže a křest vlastivědného sborníku Lanškrounsko č. 16.

K výstavě byl vydán Průvodce zaměřený především na děti a mládež, který obsahuje ilustrace akademické malířky Veroniky Balcarové.

U příležitosti slavnostního otevření výstavy se uskuteční také historická akce.

Výstava seznamuje návštěvníky s mnoha aspekty vzniku československé státnosti, vypovídá o působení T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika v zahraničním odboji, o důležité úloze legionářů, o politických událostech v roce 1918 v republice, ale také na Lanškrounsku. Připomene vyhlášení vzniku samostatného státu se všemi jeho symboly, první (prozatímní) vládu, situaci v českém pohraničí, významné politiky a politický systém, zákony, hospodářský vývoj, československou měnu, zemědělství, umění a módu.

Vystaveny budou předměty ze sbírek Městského muzea Lanškroun (vojenský kufr se jménem vojáka a jednotky, československý válečný kříž z let 1914 – 1918, legionářská medaile Za vítězství, militaria, prapor Československé obce legionářské Lanškroun, busta T. G. Masaryka, busta M. R. Štefánika, zlomek listu vrtule havarovaného letadla Caproni Ca 33, patriotický šátek 1918 – 1938, kroj sokola a sokolky, dobové obrazy, dobový interiér a technika – rádio, hodiny, psací stroj, pračka), ze soukromého Malého muzea z obce Rudoltice (uniforma vojína z první světové války s výstrojí a výzbrojí, uniforma legionáře, legionářský kufr, jízdní kola z období první republiky včetně vyrobeného v Lanškrouně Willy Katzerem, motocykl zn. Praga, plechové reklamní firemní tabule, mapy – Království českého z roku 1918 a železniční mapa z roku 1921, vybavení domácnosti, oděvy a další), poštovní známky ze soukromé sbírky lanškrounského sběratele Jaroslava Karlíka, pohlednice, fotografie, razítka a archivní materiály ze soukromé sbírky Karla Uhlíře.

Historická akce uspořádaná ke vzniku Československé republiky proběhne na zámeckém nádvoří a v přilehlé zámecké zahradě. Její součástí bude polní pošta, četnická stanice, polní kuchyně, střelnice, módní přehlídka, prohlídka historických veteránů ze sbírky Pavla Berana, hudební vystoupení a fotosalon.

 

Tomáš Garrigue Masaryk řekl Karlu Čapkovi: "Měříme život příliš jednostranně: podle jeho délky, a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak jej opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že oni sami a tolik jiných žijí de facto jenom položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti. V poznání pravdy, v mravním řádu, v účinné lásce máme už v tomto životě podíl na V Lanškrouně 08.08.2018 TISKOVÁ ZPRÁVA Město Lanškroun Tel.: 465 385 111, Fax: 465 385 244 IČO: 00279102, Č. účtu: 19-2725611/0100 věčnosti – prodlužujeme svůj život ne o dni nebo o léta, ale o věčnost. Je dobře, že hledíme život člověka prodloužit; ale nadto jej máme zhodnotit. Někdy se mi vracívá sen, nevím, odkud se mi vzal, snad z nějakého obrazu: na moři loď a nad ní se naklání anděl s hodinami; čas po čase skane z těch hodin krůpěj do moře a anděl praví: Zas jedna minuta uplynula. Ten sen si vždycky uvědomuji jako výstrahu: Zas jedna minuta uplynula. Dělej, pracuj, dokud tvé minuty plynou.“


Průvodce k výstavě 100. výročí vzniku Československé republiky
Marie Borkovcová

Průvodce k výstavě je důležitým výukovým a obrazovým materiálem pro školní děti a mládež. Obsahuje několik oddílů – příčiny rozpadu rakousko-uherské monarchie, zahraniční odboj a jeho hlavní osobnosti, bojová vystoupení československých legií, vznik republiky a její národnostní uspořádání, měnová reforma, průmysl, zemědělství, umění, móda a spolky. Klade důraz také na regionální historii. Jsou zde obsaženy odborné texty, dobové fotografie, archivní materiály z Lanškrounska, fotografie sbírkových předmětů a také ilustrace akademické malířky Veroniky Balcarové včetně map. Na závěr následují kontrolní otázky věnované této historické problematice.

 

tiskové zprávy

 

Foto:

Ředitelka muzea Marie Borkovcová ukazuje zlomek listu vrtule havazovaného dvouplošníku M. R. Štefánika.