Dobré ráno, je neděle 25.2.2018. Dnes má svátek Liliana, zítra Dorota.

180212 sladkyMěstská knihovna Lanškroun zve 20. března od 18 hodin na cestopisnou přednášku Jiřího Sladkého Írán - pohled do zákulisí. Jiří Sladký je autorem dvou knih ze současného Íránu, tuto zemi navštívil již čtrnáctkrát.

Neobvyklý a humornou formou podávaný pohled za oponu země větší než celá střední Evropa nabízí autor dvou knih o současném Íránu. Záběr na všední život 75 milionové, prudce se rozvíjející země.

Jak se baví mladí a starší, co smějí anebo nesmějí ženy a co naopak muži. Co pro Íránce znamenají děti. Jak by se měl a naopak neměl chovat návštěvník z ciziny. Máme se v Íránu bát?

RNDr. Jiří Sladký žije v Hodoníně, absolvoval geografii na Masarykově universitě v Brně. Cestovatelský duch ho vedl k důvěrnému poznání prostředí nejbližšího Orientu počínaje Balkánem přes Malou Asii a Zakavkazsko až po Írán. Od roku 1996 organizoval do Íránu čtrnáct výprav, obvykle do míst odlehlých a málo navštěvovaných. Hodně toho o Íránu napsal, pronesl na přednáškách, v rozhlasu či televizi a také vystavil. Kromě četných muzeí a galerií na Moravě též v Náprstkově muzeu v Praze (2001).

Z cest po Íránu vznikly zatím dvě cestopisné knihy, tématicky značně odlišné. Zatímco v první z nich, Írán plný mučedníků (Mladá fronta 2006), se autor věnuje té části zákulisí země, v níž se život řídí náboženskou tradicí a islámským právem, druhý titul Terijak znamená persky opium (Votobia 2006) přibližuje problematické postavení drog v perské historii a současnosti. Rozpracována je třetí kniha věnovaná poušti.