Dobré ráno, je úterý 4.8.2020. Dnes má svátek Dominik / Dominika, zítra Kristián.

LázekLázek (714 m n.m.) je nejvyšším vrchem Zábřežské vrchoviny. Výrazný vrch v podhůří Orlické a Jesenické oblasti je tvořen pararulami zábřežského krystalinika. Čistou přírodu dokládají blízká chráněná území: V dole, Selský potok, Selský les a přírodní park Březná. Lázek je nejen na historické česko-moravské hranici, ale vedla tu i hranice národnostní. Pozemek na Lázku odkoupila Národní jednota v Olomouci a v roce 1908 na něm nechala navršit mohylu věnovanou památce Svatopluka Čecha. Vedle ní Jednota postavila r.1912 dřevěnou, 15 m vysokou rozhlednu, která však byla protičeskými vandaly poničena.

LázekPodle návrhu architekta Stejskala byla r.1933 vystavěna nová, zděná turistická Reichlova chata s rozhlednou a výletním hostincem. Nabízí široký rozhled na výběžky Orlických hor, Podorlickou pahorkatinu, Hrubý Jeseník a podhůří Jeseníků až do dáli k úrodné Hané. Nedaleko chaty stojí pomník obětem protinacistického odboje za 2. světové války.

Pardubický krajLanškrounsko

Zpracoval Mgr. Miloš Krejčí © 2002, Infocentrum města Lanškroun a regionu Lanškrounsko, nám J.M.Marků 12, Lanškroun. Připraveno ve spolupráci s Měst. muzeem Lanškroun a OÚ Ústí n.O.- odbor život.prostředí.