Dobrý podvečer, je pondělí 25.5.2020. Dnes má svátek Viola, zítra Filip.

180425 kompostOrlický deník / 25.4.2018
Shrabané listí, posekaná tráva... Kam s tím? Města v regionu nechtějí bioodpad jen tak v běžné popelnici a vycházejí lidem vstříc. V Lanškrouně a Moravské Třebové rozdají několik stovek kompostérů.

V Lanškrouně dávali lidé listí a trávu do hnědých biopopelnic. Na ně ale skončila dotace a město chce taky ušetřit za svoz.

„Biopopelnice nahradíme kompostéry. Získali jsme na ně dotaci a budeme mít pro lidi k dispozici 800 kompostérů o objemu 400 až 1200 litrů,“ uvedl lanškrounský místostarosta Miloš Smola. Kompostéry využijí lidé v rodinných domech i zahrádkářských koloniích. Hnědé popelnice ale nezmizí. „K popelnici přidáme kompostér, který zlevní svoz bioodpadu. Lidé odpad ze zahrady znovu zužitkují na svém pozemku,“ vysvětlil místostarosta. Věří, že lidé ocení kompostéry, které nezapáchají a jsou bezúdržbové. Lidé do nich uloží posekanou trávu, listí a získají přírodní hnojivo.

Kompostéry přinesou Lanškrounu taky úsporu. „Hnědé popelnice nebude muset vyvážet popelářské auto. Odpadne nám placení za dopravu, lidi a taky za uložení odpadu. Uvažujeme rovněž o tom, že nabídneme kompostéry výměnou za hnědé popelnice a ty bychom posunuli k bytovým domům,“ dodal starosta Radim Vetchý. Kompostéry dostanou v červnu lidé zdarma. Žádné podmínky město nestanovilo.

Dvanáct set kompostérů rozdají lidem v Moravské Třebové. Tam ale požadují splnění několika podmínek. „Každý člověk může o domácí kompostér zdarma požádat. Musí ale mít trvalý pobyt v Moravské Třebové a být vlastníkem zahrady u rodinného nebo bytového domu nebo nájemcem zahrady. Navíc nesmí mít evidovaný dluh vůči městu. Žádosti přijímáme do 30. června,“ sdělil Václav Dokoupil, mluvčí Moravské Třebové. Lidé ve městě mohou navíc využít dvacet mobilních kontejnerů na bioodpad ze zahrad.

Podobně řeší likvidaci odpadu ze zahrad v Litomyšli. Lidé tady mohou požádat o dotaci na nákup kompostérů. „Minulý rok dotaci získalo třicet žadatelů. Do kompostérů se kromě odpadu ze zahrádky mohou dávat i zbytky z kuchyně, slupky, sáčky od čaje, kávová sedlina či papírové ubrousky,“ sdělil mluvčí města Michele Vojáček.

Dotace na pořízení kompostérů pomohou při recyklaci odpadů. Za minulý rok z města odvezli 1 166,5 tuny směsného komunálního odpadu. A na třídění a svoz se v rozpočtu města vyhradilo téměř sedm milionů korun. „Domácí kompostování je účinný a nejlevnější způsob snižování biologicky rozložitelných odpadů. I letos počítáme s vypsáním dotační výzvy,“ dodal mluvčí Vojáček s tím, že lidé mohou odpad vozit do kompostárny nebo si objednat kontejner u městských služeb.

Iveta Nádvorníková, Orlický deník

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.