Dobrý podvečer, je pondělí 25.5.2020. Dnes má svátek Viola, zítra Filip.

180318 plus

5 PLUS 2, 16. březen 2018
Ředitel lanškrounského kina má prostý recept na nejvyšší návštěvnost kina. Práce s diváky a rychlé premiéry.

Nejnavštěvovanějším kinem mezi těmi jednosálovými, tedy vyjma multiplexu v Pardubicích, je v celém Pardubickém kraji kino v Lanškrouně.

V loňském roce ho navštívilo podle údajů Unie filmových distributorů 25 747 diváků. To zajistilo kinu v roce 2016 tak velký přebytek, že jeho část Lanškroun použil pro financování ztrát kulturního centra.

"Převzal jsem kino poté, co zrušili okresní správu kin v Ústí nad Orlicí. Tehdy jsem si jako její ředitel dodělával dálkově obor produkce na FAMU. Měl jsem sice v té době nabídky například do divadla v Ústí nad Labem nebo do armádního filmu, ale tady jsem měl rodinu a byt. A tak jsem po mamince převzal tohle kino," říká ředitel lanškrounského kina Zdeněk Baborák, který se jako čtyřicetiletý student FAMU zúčastnil v listopadu 1989 i okupační stávky této prestižní filmové školy.

Vzpomíná, jak na začátku devadesátých let mívalo lanškrounské kino přes devadesát tisíc návštěvníků ročně.
Na nejlepší místo v návštěvnosti klasických kin v kraji je pyšný. "Recept? Pravidelná práce s diváky. A musí se tomu člověk věnovat. To je celé," říká skromně. "Promítám každý den, od pondělí do neděle. Dělám rychle premiéry, aby lidi nemuseli jezdit do Pardubic nebo do Olomouce. A sázím hodně na děti. Dělám pravidelná promítání pro školní družiny, mateřské a základní školy. O jarních prázdninách pořádám vždy přehlídku dětských filmů. Tím vším učím děti chodit do kina," uvádí.

 

Děti za korunu? Minulost

Jednou do měsíce za zvýhodněné vstupné i seniorům. "Tento systém už zavedla moje maminka, já jsem na to jen navázal," říká muž, který občas ve své kanceláři koukne na monitor zabírající vchod kina. "To kdyby do kina vlezl někdo cizí. V době promítání sedí uvaděčky v sále. Nebo sleduji provoz u pokladen," doplňuje ředitel.

Usmívá se při vzpomínce, že v jeho dětství chodily děti v neděli dopoledne do kina za korunu. "To je minulost. Dnes zaplatí školáci padesát, ale pořád je to přijatelná cena, když 3D Hurvínek stojí dnes v multiplexu při premiéře sto třicet," dodává Zdeněk Baborák.

(lík)

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.