Dobré odpoledne, je sobota 4.4.2020. Dnes má svátek Ivana, zítra Miroslava.

200121 projektyMladí architekti navrhují projekty pro Lanškroun, řeší např. prostor Pivovarského náměstí, Lorencovy aleje, Ježkova statku či lanškrounských rybníků. Hotové projekty budou vystaveny v Lanškrouně. Vernisáž 24 studentských návrhů spojená s krátkou besedou se uskuteční v pátek 21. února 2020 od 16 hodin v budově radnice. Od 16. března do 4. dubna si můžete výstavu prohlédnout v L´Artu.

Práce studentů Fakulty architektury ČVUT na projektech v Lanškrouně zdárně pokračuje. Koncem listopadu byly rozpracované návrhy představeny na půlsemestrálních prezentacích na půdě fakulty. Za město Lanškroun se prezentací zúčastnil starosta města Radim Vetchý a městský architekt Oldřich Bittner.

Zadání a způsob práce studentů je dán pedagogickým přístupem jejich vyučujících. Architekti Mádr a Tomš své studenty vedou k samostatnosti, nepředepisují podrobně formulovaná zadání, nechají studenty do problematiky ponořit a poté společně s nimi hledají východiska vedoucí ke konkrétnímu architektonickému návrhu.

Každý ze studentů si vybral v Lanškrouně místo, které ho něčím zaujalo, které spatřoval jako problematické nebo ve kterém viděl potenciál k architektonickému zásahu. Dalším úkolem pro každého z nich byla důkladná analýza místa a individuální formulace stavebního programu (obsahu a funkce navrhovaných staveb). A úkol je to těžký. V praxi zpravidla stanovení programu a vytvoření návrhu nezpracovává jeden a tentýž architekt.

Proběhlá prezentace projektů v rozpracované fázi naznačila, že se můžeme těšit na několik pozoruhodných návrhů a nových architektonických názorů na různá, všem dobře známá místa. Několik mladých architektů se zabývá prostorem bývalého zemědělského dvora mezi ulicemi Dvorská a B. Martinů, další řeší prostor Pivovarského náměstí a proluky v ulici 5. května. Zájem pro umístění drobných objektů vzbudilo i koupaliště u Dlouhého rybníka.

Další početná skupina studentů se zabývá umístěním a návrhem lávek pro pěší a cyklisty. Můžeme se těšit na návrhy lávky na běžecké trasy u lanškrounských rybníků a dále v Pivovarské zahradě.

Dosavadní průběh práce naznačuje, že se podařilo zahájit zajímavou a oboustranně podnětnou spolupráci. Architekt Josef Mádr, vedoucí ateliéru, v závěru prezentací vyjádřil přesvědčení, že ateliér bude i minimálně v dalším semestru zaměřen opět na město Lanškroun. Podle jeho slov je Lanškroun velmi inspirativní a rád by se i s budoucími studenty zabýval dalšími místy, na která v tomto semestru nedošlo.


Zdroj: Tisková zpráva MÚ

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.