Dobrý večer, je pondělí 9.12.2019. Dnes má svátek Vratislav / Vratislava, zítra Julie.

Livia Klasová v rozhovory s dětmi z Dolní Čermné„Vždy, když pan prezident jede na návštěvu kraje, snažím se navštívit některý z našich domovů,“ řekla Livia Klausová ve středu odpoledne při návštěvě Dětského domova v Dolní Čermné. „Našimi domovy“ nazývá ty, které jsou zařazeny do projektu Startovné do života Nadačního fondu manželů Klausových.


Děti se na vzácnou návštěvu těšily. Uvítaly ji tradičně chlebem a solí a předvedly připravená taneční a pěvecká vystoupení. Pro toto mimořádné odpoledne přijely do Dolní Čermné i děti z Dětského domova ze sousední Horní Čermné, aby vystoupily se samostatným tanečním programem. Ostych opadl ve chvíli, kdy děti první dámě předávaly vlastnoručně vyrobené dárečky.  Livia Klausová je obdarovala také, každé „rodince“ předala sadu hrníčků a hru s příznačným názvem Hrr na Hrad.


V dolnočermenském domově žije 24 dětí ve třech osmičlenných rodinách. Paní Klausová si prošla všechny prostory a zkontrolovala, jak mají děti uklizeno. Přitom se vyptávala, zda uklízely samy, anebo jim pomáhaly tety. Toho, kdo uklízel sám, pochválila a vysvětlovala, jak je důležité postarat se o své věci sám a nespoléhat na druhé. Potom si s každou rodinou popovídala. Seznámila se s jednotlivými dětmi, zajímala se o to, jak se učí, co je baví, jak využívají volný čas. Byla potěšena, že mnoho z nich tráví čas aktivně. Hraje fotbal, florbal, chodí do hasičského kroužku, maluje. Ptala se, zda čtou knížky a jaké.


Mezi řečí se Livia Klausová od dětí dozvěděla, že o projektu Startovné do života vědí. Záměrem projektu je naučit čtrnácti až osmnáctileté děti z dětských domovů spořit a posléze rozumně využít peníze, které obdrží ve formě každoročního pevného příspěvku a tzv. motivačního bonusu. Ten získají ve chvíli, kdy ukončí střední školu nebo učiliště. Přesvědčila se, že děti o tom, co budou dělat a jak startovné využijí, přemýšlejí a s opatrovníky o své budoucnosti mluví. „Přejeme si, aby je peníze na účtě motivovaly k dokončení vzdělání, ať už je to maturita nebo vyučení. A chceme, aby peníze účelně využily pro svůj další život. Například aby si zaplatily internát, studium nebo aby měly něco do začátku samostatného života poté, co opustí bránu dětského domova,“ dodala Livia Klausová.


Dětský domov rodinného typu v Dolní Čermné v loňském roce obdržel dotaci na modernizaci ze strukturálních fondů EU. Nyní je dokončena stavba dvou přízemních domků - rodinných buněk pro děti a přízemní hospodářské budovy. Rekonstrukcí původního stavení vznikne třetí byt pro děti, dílna a garáž. Rekonstrukce v hodnotě 40 milionů korun by měla být hotova do konce roku 2009.


Text: Marie Hrynečková
Foto:Matěj Brýdl

 

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.