Dobré ráno, je středa 29.1.2020. Dnes má svátek Zdislava, zítra Robin.

191115 nohavicaS Jaromírem Nohavicou jsme se mohli setkat 15. listopadu, den po jeho zcela vyprodaném koncertě, v nově otevřené Literární kavárně Knihkupectví Hvězda. Kavárničku objevil den předtím během své procházcky Lanškrounem a ihned si ji oblíbil. Však také v závěru koncertu pozval zájemce o autogram na druhý den dopoledne právě sem.

Za zmínku stojí, že oblíbený folkový písničkář vystudoval knihovnickou školu a ke knihám má blízký vztah.

Zpěvák seděl u kávy a povídal si s lidmi. Nikoho neodmítl a měl opravdový zájem o život lidí v Lanškrouně. Dokonce si koupil několik knížek včetně "Příběhu kulturního domu Lanškroun". Nechtěl je však přijmout darem, ale striktně trval na jejich zaplacení.

Ochotně povyprávěl také o tom, jak vnímá naše město. A nám, Lanškrouňákům, se jeho slova určitě dobře poslouchají:

"V Lanškrouně jsem v minulosti už byl. Kdysi dávno jsem tu koncertoval, to bylo ještě za časů, kdy byl šedivé městečko, takže se mi nějak nevybavovalo. Teď když jsme s přáteli přijeli, tak jsme byli nadšeni. Strávili jsme tu pěkné dva dny, zastavili jsme se v čase, prošli si Lanškroun, objevili jsme nádherná místa. Já třeba jako čtenář knih a novin... a kávy... jsem objevil nádhernou Literární kavárnu tady u náměstí, kde jsem strávil spoustu milých chvil a setkání s lidmi.

No, a byli jsme samozřejmě ve vašem novém kulturním domě a musím říct zase: Něco neuvěřitelného! Krásný sál s výbornou akustikou, skvělé publikum včera. Podařilo se vám to! Jsem hrozně rád, že v těchto rozbouřených dnech, kdy kolem nás bouří mraky nespokojenosti, tak já přijedu do městečka, které ukázalo, že těch třicet let, kdy jsme tady žili svobodně, stálo za to. Protože město Lanškroun neuvěřitelně zkrásnělo.

Ještě maličkost, co bych vám přál. Když už jste postavili tak nádherný kulturák, abyste ještě zvládli tu polikliniku. Jsem zasvěcený, protože jsem tu strávil pár dní a potkával se s vašimi lidmi. A bylo to hrozně milé. Tak vím všechno. Vím i, že se lístky prodávaly hrozně rychle, což mě taky těšilo. Takže zbývá jediné. Abych řekl: Musím se vrátit, musím tady zase brzy přijet," slíbil Jarek Nohavica.

Na památku písničkář provedl do dřevěné knihy fixou první zápis, který je úryvkem z jeho písně Kometa. Zní: ... že kořen s větvemi ve strom se spojuje...

Marie Hrynečková

 

Foto:
1 - Literární kavárna v Knihkupectví Hvězda na ulici B. Němcové byla otevřena nedávno. Plánuje pořádat literární večery.

2 až 6 - Jarek Nohavica si rád povídá s lidmi, což bylo zřejmé i v Lanškrouně.

7 - Na snímku Mirek Novotný, jeden z majitelů Knikupectví Hvězda a Literární kavárny, které jsou ve vlastnictví firmy Barnom s.r.o.

8 - Sbírku citátů v kavárně obohatil Nohavica úryvkem ze své písně Kometa.

9 až 11 - Prostředí kavárny je velmi příjemné, jste obklopeni nejen knihami, ale i desítkami moudrých citátů vyrytých do dřeva.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+5 #3 kissakmira 2019-11-17 18:59
V Listopadu 1989 byl Jarek v Lanškrouně, jestli si to teda nepamatujete tak připomenu.. Na zámečku hrál na vernisáži Vladimíru Jiránkovi,(kres líř Bob a Bobek, ) Tenkrát měl jiné téma ale.... nikdo nebo velmi málo lidí vědělo že se pokračuje koncertem v Kulturáku, kde bylo doslova poloprázdno, a ještě někdo hlídal venku, že prý aby nepřijeli policajti. odehrál to s kamarádem Pepou Štrajchlem a u baru vypil nastojáka skoro pulčana rumu. jj byl jsem tam.
-3 #2 bubeník 2019-11-17 16:51
Tři mínusy, a je vám to kulový platný, stejně se tam stavím.
-4 #1 bubeník 2019-11-16 14:32
To udělal velice dobře. Jinak bych ani o tomhle překrásným doupátku nevěděl. Určitě se zastavím.