Příjemnou noc, je pondělí 17.2.2020. Dnes má svátek Miloslava, zítra Gizela.

190801 tkLanškroun (Orlickoústecko) 1. srpna (ČTK) - Okresní soud v Ústí nad Orlicí zastavil trestní stíhání tajemníka lanškrounské radnice Jaroslava Brandejse. Policie jej vinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele, když novinářům potvrdil informaci, že část petičních archů volebních stran kandidujících v komunálních volbách v loňském roce zřejmě nejsou originály. Brandejs v celé věci spatřuje zneužití institutu trestního oznámení, řekl dnes novinářům.

"Soud dospěl k závěru, že obviněný poskytováním svých informací neporušil povinnost mlčenlivosti, neinformoval vědomě nepravdivě a nedostal se do rozporu s trestním zákoníkem," uvedl Brandejs.

Trestní oznámení podal lídr uskupení Demokratické fórum, jehož petiční archy pro registraci do voleb městský úřad přezkoumával. K němu se přidal další politický subjekt. Podle Brandejse po zahájení trestního stíhání na něj lidé z obou uskupení policii dodávali množství údajně kompromitujících informací včetně e-mailů z divadelního spolku, kde Brandejs působil, a jeho předešlého pracoviště. Považuje to za doklad prolomení zabezpečení elektronické pošty. Spatřuje za tím snahu o svou profesní likvidaci.

Městský úřad jako registrační místo pro komunální volby petiční archy přezkoumával a zjistil, že některé listiny jsou kopiemi. Policie je podrobila expertize, ale žádné porušení zákona neshledala, pouze administrativní pochybení, které vzniklo mimo městský úřad.

Starosta Lanškrouna Radim Vetchý (Lanškrounské fórum) považuje celou věc za součást předvolebního i povolebního boje. Podle něj by stálo za zvážení, zda by se neměla povinnost dokládat podpisové archy pro registraci uskupení do voleb z volebního zákona vyškrtnout, neboť úřad není schopen vše detailně kontrolovat.

Soud stíhání tajemníka zastavil před nařízením hlavního líčení v předběžném projednání obžaloby. Skutek, z nějž policie Brandejse vinila, není trestným činem.

Ve volbách v Lanškrouně vloni kandidovalo devět subjektů. Vyhrálo Lanškrounské fórum s devíti zastupiteli z 21, Demokratické fórum získalo tři mandáty a skončilo v opozici.

ČTK, Pavel Dosoudil
Foto: Infocentrum Lanškroun

Foto 1 a 2:
Snímky z mimořádné tiskové konference, která byla svolána na čtvrtek 1. srpna k výsledku stíhání tajemníka MÚ pro údajné zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s komunálními volbami v říjnu 2018.

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

-1 #13 David V. 2019-08-08 15:34
Chlapče, ty máš hodně dlouhý vedení.
-2 #12 bubeník 2019-08-08 12:44
Asi myslíš neblaze proslulou miulost, že jsem četl Rudé právo. Četl. Na jedné stránce jsem se dočetl, kolik je v západních zemích chudých lidí, na další stránce bylo uvedeno, kolik tisíc aut se vyrobilo ve VW, Oplu, Puegotu a td. Tohohle jsem se nechtěl dočkat. Dočkal.
-3 #11 David V. 2019-08-05 08:10
Chlapče, pokud tě zajímají takové věci, vznes oficiální dotaz na příslušné misto. Pokud budeš mít odvahu vylézt z anonymity, jistě ti rádi odpoví. Ale raději tam neuváděj odkazy na tu neblaze proslulou minulost, jinak by si někdo mohl myslet, že nebudeš zrovna v nejlepší psychické kondici. Mě nezajímá kolik lidí na tiskovce bylo a kde, mě zajímá obsah sdělení, které tam zaznělo, což je v podstatě otázka, zda někdo k nějakému účelu nezneužil institut trestního oznámení. Už to chápeš, chlapče? Je to napsáno v článku, chlapče.
+1 #10 bubeník 2019-08-05 07:48
Další příspěvek. Když někdo zorganizuje tiskovou konferenci, bývá dobrým zvykem uvést, kolik bylo přítomných diváků. Ovšem když je to fiasko, počet se neuvádí. Jen tak mimochodem: byla místnost pro tiskovku VĚTŠÍ, nebo MENŠÍ, než místnost pro jednání o poliklinice loni v listopadu /tuším že to byl listopad, ale asi víme o co kráčí/?
-3 #9 David V. 2019-08-05 06:58
No, chlapče, děkuji ti za tvou další zmatečnou reakci. Ale je vtipná a úplně mimo, jako většina toho, co tu píšeš. Je vidět že čtení Rudého práva tě v tomto směru dost poznamenalo. Vůbec nic jsi totiž nepochopil. Tak se těším na další tvůj příspěvek, chlapče.
+1 #8 bubeník 2019-08-04 21:44
No, chlapče, jsi úplně mimo. Nikdo mě nenutí se s tebou pouštět do diskuze. Dělám to sám a úplně dobrovolně. Takovýhle příspěvky jsem kdysi dávno četl v Rudém právu a mohl jsem se smíchy potrhat. Takže jsem spokojen, že pokračuješ a já se mám čím bavit. Mimochodem, začínáš se do toho nějak zamotávat. Třeba tvůj názor na to, jestli si tajemník může zorganizovat tiskovku. Já jsem nikdy neřekl, že nemůže. Pro mě si může udělat tiskovku jednu, deset, nebo sto, na to má nárok, ovšem je tady jedna podstatná věc, že účast na tiskovce už není povinná. A představ si, že to kdysi bylo. No, abys jenom zbytečně neplkal na www.lanškrounsko.cz. Zjisti nám, jaká byĺa účast občanů na tiskové konferenci a oznam to třebas v LL /ale je to dobrovolné, pokud ti to jde proti srsti, není třeba/.
-5 #7 David V. 2019-08-04 17:11
A kdo tě teda nutí se do diskuze zapojovat, když to nikoho nezajímá? Mě tahle kauza například zajímá dost. Ale taky chápu že spousta lidí by chtěla, aby se v tom dále nikdo nešťoural. Problematika výstavby u Střelnice mě zajímá taky. A naprosto souhlasím s tím, jak soud v této věci rozhodl a nesouhlasil jsem s tím, jak se k tomu postavilo město - ale to je úplně jiný případ. O tom bylo navíc nejenom ze strany LL referováno dostatečně. Nebo ne? Proč by se k soudem zastavému trestnímu stíhání tajemník nemohl vyjádřit na tiskové konferenci? Nebo myslíš, že dostane příležitost vyjádřit se k tomu v rámci rozhovoru do LL? Asi těžko, co? Kdo tobě nebo komukoliv jinému brání uspořádat tiskovou konferenci, pokud máš pocit, že nebylo řečeno všechno? A někdo jako ty, kdo píše příspěvek téměř u každého článku, by nikoho neměl moralizovat kvůli tomu, jestli se tady k něčemu vyjádří nebo ne.
+3 #6 bubeník 2019-08-04 13:41
Právě to je ten průšvih, že mi unikají souvislosti. Svým selským rozumem to chápu tak, že když soud rozhodne o špatným rozhodnutí rady, tak je ticho po pěšině. Ale že soud rozhodne o zastavení stíhání tajemníka, tak se budou dělat tiskové konference, tisková prohlášení, celou věc budou někteří do zblbnutí omílat, psát do všech možnejch plátků jako by se měla přestat točit zeměkoule. Jenže můžu ti říct, že to nikoho moc nezajímá. Kdybys tuhle diskuzi nezačal ty, tak po celé aféře ani pes neštěk. Uvědomuješ si to vůbec?
-5 #5 David V. 2019-08-04 08:37
Pokud porovnávas tyhle dvě věci, tak ti evidentně unikaji souvislosti. Asi jako v tom tvém předchozím příspěvku. Takže si to nejdřív srovnej, než něco napíšeš. Ale na to si asi moc kratkej, ze jo? :lol:
+3 #4 bubeník 2019-08-03 17:47
David V: Tak dobře. Ponese někdo osobní zodpovědnost za výstavbu za Střelnicí? Tady se asi bude jednat o kolektivní zodpovědnost. Pátrej, a pak nám to oznam. Na tohle jsi asi moc krátkej, že jo.