Příjemnou noc, je čtvrtek 23.1.2020. Dnes má svátek Zdeněk, zítra Milena.

190415 uklidDne 5. dubna se ZŠ Smetanova zapojila do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Oficiálním úklidovým dnem byla sobota 6. dubna. Na daný víkend bylo registrováno přes 2 200 úklidů s 65 000 dobrovolníky. Přes 500 úklidů se konalo dříve a dalších 600 je ještě v plánu. Počet jarních úklidů tak jednoznačně překoná počet úklidů za celý loňský rok.

My jsme uklízeli již potřetí, tentokrát se ale účastnila celá škola. Mladší žáci si nejprve vysvětlili důležitost třídění odpadů s Tondou Obalem a také se seznámili s recyklací. Připomněli si také, jak dlouho se různé věci rozkládají.

Poté se všechny třídy vydaly uklízet okolí města, a to různými směry – cyklostezka na Rudoltice, oblast Zámečku, cesta kolem Kauflandu, lanškrounské rybníky, okolí zimního stadionu, cesta na Mariánskou horu a také podél potoka. Krásné počasí přispělo k dobré náladě všech zúčastněných, kterou jim ale brzy začal kazit všudypřítomný nepořádek. Nejvíce jsme nacházeli PET lahve, krabičky a nedopalky od cigaret, igelitové sáčky a obaly od pochutin, plechovky a skleněné lahve.

Našly se ale i takové „skvosty“ jako televizor, běžky i s botami či rychlovarná konvice. Objevili jsme ovšem i černou skládku, která je již v řešení. Nasbírali jsme 20 pytlů plastu, 11 pytlů plechovek, 11 pytlů skla a asi 18 pytlů směsného odpadu. Žáci si během úklidu velmi často stěžovali, jak je možné, že lidé v přírodě zanechají tolik nepořádku. Mnohdy to byl opravdu tristní pohled. Žáky to ale neodradilo – právě naopak. Uklízeli s chutí, a i když to nebyla procházka růžovým sadem, užili si u toho i legraci. Příští rok se rozhodně zúčastníme znovu.

Velkou radost mi udělali Mladí hasiči - do úklidu se zapojili také, a to v pátek odpoledne. Organizaci úklidu si vzala na starost naše bývalá žákyně Tereza Voborná, která je v současné době studentkou prvního ročníku SŠ oboru Průmyslová ekologie. V počtu 11 lidí se jim podařilo posbírat 200 kg odpadu. Při úklidu nalezli i záchodovou mísu, umyvadlo, pneumatiky a dokonce 3 lednice. Jsem ráda, že si mnozí mladí lidé začínají uvědomovat vážnost situace.

Děkuji všem, kterým není příroda lhostejná a děkuji za pomoc také Technickým službám Lanškroun. Mým přáním je, aby lidé začali více přemýšlet, aby se více zajímali o svět kolem sebe, o přírodu a o důsledky svých nezodpovědných činů. V přírodě umírá zbytečně mnoho zvířat jenom kvůli nezodpovědnosti člověka.

Co říci závěrem? Použiji slova organizátorů celé akce: „Naším cílem není donekonečna uklízet nepořádek po druhých, proto se snažíme stále více zaměřovat na osvětu a prevenci vzniku odpadů.“

Mgr. Martina Fiebigerová
ZŠ Lanškroun, B. Smetany 460

View the embedded image gallery online at:
https://lanskrounsko.cz/cz/8615-uklid#sigProGalleriabeadca1f9a

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.