Dobré dopoledne, je pondělí 17.6.2019. Dnes má svátek Adolf, zítra Milan.

190325 krasikovČeská inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu majiteli malé vodní elektrárny v Krasíkově na Orlickoústecku. Nelegálním odběrem vody ovlivnil podle inspektorů půlkilometrový úsek na řece Moravská Sázava. Podnikatel se hájí tím, že šlo pouze o administrativní pochybení.

V roce 2000 spustil Vladislav Kyselica v Krasíkově nedaleko Lanškrouna malou vodní elektrárnu. Po téměř dvaceti letech provozu se ukázalo, že od ledna 2016 do poloviny roku 2018 odebíral vodu nelegálně. „Bylo zjištěno pochybení spočívající v chybějícím platném povolení,“ uvedl ředitel ČIŽP v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Pochybení potvrdil i operátor trhu s elektřinou, společnost OTE. „Nedovoleným nakládáním s vodou z Moravské Sázavy byl ovlivněn půlkilometrový úsek řeky,“ informoval Lukáš Trávníček z ČIŽP.

Podle majitele elektrárny problém vznikl z toho důvodu, že se změnila klasifikace úseku, ze kterého čerpá vodu, z vodního toku na náhon. Platné povolení měl přitom jen na vodní tok.

Provozovatel malé vodní elektrárny při kontrole spolupracoval, což inspektoři zohlednili při stanovování výše pokuty, kterou vyčíslili na 120 tisíc korun. Majitel se proti pokutě neodvolal.

Podle odborníků je podobný problém u malé vodní elektrárny ojedinělý. „K otázce, zda jde o výjimečnou záležitost, říkám ano. Nikdy jsem se s podobným případem nesetkal,“ říká předseda Cechu provozovatelů Malých vodních elektráren Vladimír Zachoval.

 

 

Zdroj: ČT24

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+9 #1 Tomáš Janouch 2019-03-26 18:58
První dojem: absurdní. Během 20-leté činnosti došlo (nejspíš) ke změně legislativy, provozovateli najednou začal chybět "papír", který předtím nepotřeboval, a protože spolupracoval, tak za to dostal jen mírnou pokutu pouhých 120 tisíc. Nedávno jsem četl, že vznikl registr povinností podnikatelů, už jich tam prý je - hádejte 20? - 100? Nikoliv, pouhých 1600. To se už jeden ráno nemůže probudit, aniž by si byl jistý, jestli už náhodou něco neporušil. Vybudovali jsme Pokutistán.