Dobré dopoledne, je čtvrtek 20.6.2019. Dnes má svátek Květa, zítra Alois.

190321 stromyBěhem uplynulého měsíce probíhalo v areálu koupaliště u Dlouhého rybníka velké kácení stromů. O vyjádření k důvodům a rozsahu kácení zeleně jsme požádali Ing. Aleše Dřímala z odboru životního prostředí:

"Město Lanškroun je od roku 2008 zapojeno do celorepublikového projektu Stromy pod kontrolou (http://www.stromypodkontrolou.cz). Pro každý strom je zde na základě posouzení odborníky zaznamenána informace o jeho průměru, výšce, stáří, perspektivě a doporučeném způsobu ošetření.

Většina stromů pokácených na koupališti byla v tomto projektu navržena na kácení již v roce 2008 s tím, že kácení není naléhavé, ale je potřebné z důvodu lepšího zdravotního stavu ponechaných stromů.

V prosinci 2017 byly stromy opětovně přehodnoceny. Dle posouzení arboristy byly dřeviny káceny z následujících důvodů: defektní větvení stromů, nevhodné založení kosterních větví, rozvolnění skupiny (to znamená, že stromy rostou příliš blízko u sebe) a z důvodu výrazně zhoršeného zdravotního stavu stromů.

V loňském roce proběhlo posouzení stromů komisí životního prostředí a schválení jejich kácení za podmínky realizace náhradní výsadby. Na podzim bylo zjištěno navíc napadení několika smrků kůrovcem a už nebylo možné tuto akci dále odkládat.

Z celkového počtu 320 evidovaných dřevin v severní části areálu koupaliště bylo pokáceno 53 dřevin povolených a dalších cca 45 stromů o obvodu kmenů menším než 80 cm nevyžadovalo vydání povolení."

 

Aleš Dřímal dále uvedl, že náhradní výsadba za vykácené stromy bude realizována nejpozději do 1. května 2022. Tento termín je stanoven v povolení, které ukládá nově vysadit 40 kusů listnatých nebo jehličnatých dřevin.

Vzhledem k současnému dlouhodobému suchu bude dána přednost podzimní výsadbě, kdy mají stromky k dispozici delší dobu s dostatečnou vláhou, takže mají lepší šanci se ujmout.

Zatím se přesně neví, kde budou všechny nové stromky vysazeny. Část z nich má být vysazena na vhodná místa opět na koupališti a další by se mohly objevit po poradě s odborníky ve městě. Ing. Dřímal uvažuje o keřích jako jsou např. vilíny, které kvetou jindy než v květnu.

Na koupališti proběhne v následujících týdnech srovnání povrchu po použití těžké techniky a na frekventovaných místech také vyfrézování pařezů.

Text: Marie Hrynečková
Foto: Eva Pallová

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.