Dobré ráno, je úterý 18.6.2019. Dnes má svátek Milan, zítra Leoš.

181230 rocenkaRok 2018 jde do finiše. A je na čase bilancovat. Právě uplynulý rok byl plný společenských, kulturních a sportovních událostí. A jak žil náš region Lanškrounsko, tak žil i web Lanškrounsko.cz. Informace o všech důležitých tématech jsme vám pravidelně přinášeli a nyní si můžete připomenout, co vás během roku 2018 zaujalo nejvíce.V obcích na Lanškrounsku vítězili Miloš Zeman, Jiří Drahoš i Pavel Fischer

V lednu proběhla podruhé v historii samostatné České republiky přímá volba prezidenta republiky. O křeslo prezidenta se během těchto voleb ucházelo 9 kandidátů v čele se současnou hlavou státu – Milošem Zemanem. V prvním kole zvítězil na Lanškrounsku stejně jako v republice Miloš Zeman před Jiřím Drahošem a Pavlem Fischerem. Ve druhém kole Miloš Zeman obhájil svůj prezidentský mandát – získal 51,4 % hlasů. Na Lanškrounsku stejně jako v prvním kole vyhrál Miloš Zeman – s 52 %. Patnáct obcí bylo přesvědčivě pro Miloše Zemana, pět vesnic pro Jiřího Drahoše a ve dvou případech nastala skoro remíza.
Celý článek čtěte zde: https://lanskrounsko.cz/cz/7586-zeman-vs-drahos-sledujte-vysledky-prezidentskych-voleb

01O masopustu rostly v Lanškrouně na stromech jelita a jitrnice

Tradiční masopust přilákal opět v únoru do centra města rozdováděné maškary, které si daly sraz krátce po poledni před zámkem, aby se vydaly na tažení městem. Cestou popíjely, zpívaly a tancovaly. U radnice si udělaly společné foto a brousily si zuby na klíč od města, aby v Lanškrouně zavedly své pořádky. Ve starověké Krčmě se jim zalíbila zdejší pohostinnost, takže zpěv a tanec, a to i na stolech, nebraly konce.
Celý článek čtěte zde: https://lanskrounsko.cz/cz/7619-masopust-jelita-jitrnice

02Vlakové nádraží patří k nejzanedbanějším koutům Lanškrouna. Město ho koupilo a na zvelebení vypsalo architektonickou soutěž

V březnu odkoupilo město prostory kolem vlakového nádraží. A jeho okolí chce brzy zvelebit. Na vybudování moderního dopravního terminálu a řešení předprostoru vlakového nádraží vedení města vypsalo architektonickou soutěž. Tu v hlasování poroty vyhrál a první cenu získal návrh Ateliéru 90. Výstavba nového terminálu, který bude sloužit cestujícím z celého regionu, je podmíněna získáním dotace.
Celý článek čtěte zde: https://lanskrounsko.cz/cz/7712-architektonicka-soutez
https://lanskrounsko.cz/cz/8094-terminal

03

 


Ukliďme Česko – Ukliďme Lanškrounsko

Začátek dubna se nesl v duchu úklidu – díky dobrovolnické akci Ukliďme svět, ukliďme Česko, jejíž hlavní myšlenkou je odhalit černé skládky a uklidit nepořádek. Do této celostátní akce se již popáté zapojili v Horní Čermné, společně se uklízelo i v Lanškrouně. V pátek 6. dubna proběhl „školní úklid“ ZŠ B. Smetany a o den později se pak na parkovišti u Lidlu sešlo přes 30 dobrovolníků, kteří se pustili do úklidu dalších míst po městě.
Celý článek čtěte zde: https://lanskrounsko.cz/cz/7768-uklidme-cesko-uklidme-lanskrounsko

04Královská etapa Malého závodu míru AVX rozhodla o vítězi

V závěru května patřilo Lanškrounsko cyklistům. Konal se zde tradiční mezinárodní cyklistický závod juniorů – Malý závod míru. Pro mladé cyklisty byly připraveny čtyři etapy, které vedly napříč regionem Lanškrounska. Na rozdíl od posledních let, kdy stupně vítězů ovládali hlavně Slováci, obsadili letos první místa Češi. „Na bednu“ vystoupali vítěz časovky Štěpán Telecký, Daniel Mráz a nejlepší vrchař Adam Seeman.
Celý článek čtěte zde: https://lanskrounsko.cz/cz/7905-vysledky-mzm-2018

05


Zahraniční folklorní soubory zatančily v zámecké zahradě

Třicáté narozeniny v červnu oslavily folklórní Čermenské slavnosti, které se každoročně konají v Dolní Čermné. Soubory vystoupily na tradičním galaprogramu, ale také navštívily další místa regionu. Jednou ze zastávek byly i zámecké zahrady v Lanškrouně, kde pro školní mládež zatančila italská lidová skupina Manghin e Manghina, slovenský soubor Jánošík a tance z oblasti východního Štajerska předvedla folklorní skupina Rogoznica ze Slovinska
Celý článek čtěte zde: https://lanskrounsko.cz/cz/7968-folklorni-soubory

06


Jedinečný zážitek: barevně nasvětlené molo s hudebníky se zrcadlilo na hladině, tóny se nesly po vodě

Jedinečný zážitek si užili návštěvníci koncertu u Dlouhého rybníka, který umocňovala laserová show a nádherná atmosféra místních rybníků. Na molu vystoupil pražský komorní soubor Quartetto Telemann. Hudebníci zahráli klasické i populární melodie, od výběru z Mozartovy Kouzelné flétny, přes Smetanovu Vltavu a předehru k Bizetově Carmen až po song B. Thiela Wonderful World.
Celý článek čtěte zde: https://lanskrounsko.cz/cz/8034-jedinecny-zazitek

07


Motosraz v Lukové nezklamal. Předvedl silné stroje, pobavil a v neposlední řadě pomůže potřebným

Lukovou během srpna burácely silné stroje. Na charitativní motosraz organizovaný Motobigbangem dorazilo 230 motorek z celé republiky a několik i ze zahraničí. Vedle spanilé jízdy po regionu byla zlatým hřebem programu exhibice mistra republiky v trialu, Martina Matějíčka, který také věnoval pořadatelům svůj "mistrovský" k dražbě. Vyvolávací cena tisíc korun rychle vystoupala až na 5,5 tisíce. Překvapením byl nakonec štědrý dražitel, který vytáhl dvě pětitisícovky a dres byl jeho. Výtěžek nejen aukce, ale i celé akce putoval na dobročinné účely.
Celý článek zde: https://lanskrounsko.cz/cz/8076-motosraz-lukova-nezklamal

08


Kopa ovládla město i okolí. Na trať se vydalo rekordních 8 692 lidí

V září žil celý region Lanškrounskou kopou. Dálkový pochod se zde konal již popadesáté a překonal návštěvnický rekord. Na trať se vydalo 8 692 lidí. Pro pěší bylo připraveno pět tradičních tras, pro cyklisty šest cest. Nejvíce účastníků pochodu se vydalo na nejkratší trať dlouhou pět kilometrů, jejíž součástí je i pohádkový les. Kopu také doprovodily Městské slavnosti, na kterých si zahrály místní kapely, ale i české hvězdy – Lucie Bílá se skupinou Arakain, Jelen nebo také Martin Chodúr s Lanškrounským Big Bandem.
Celý článek zde: https://lanskrounsko.cz/cz/8125-kopa-ovladla-mesto-i-okoli-na-trat-se-vydalo-pres-sedm-a-pul-tisice-lidi

09


Volby vyhrálo Lanškrounské fórum

Volební rok 2018 uzavřely v říjnu volby do zastupitelstev obcí. A rozhodování o novém vedení města nejvíce zajímalo i vás, čtenáře. Volby do zastupitelstva města Lanškroun drtivě ovládlo Lanškrounské fórum, které získalo 35,40 %, tedy 9 mandátů. Následně byla uzavřena koalice Lanškrounského fóra, ANO 2011 a ČSSD a na ustavujícím jednání zastupitelstva byl staronovým starostou zvolen Radim Vetchý. Velké změny nenastaly ani v ostatních obcí v regionu. Tradičně zde vítězily sdružení nezávislých kandidátů.
Celý článek zde: https://lanskrounsko.cz/cz/8197-volby-ovladlo-lf

10


Ze zimního stadionu bylo evakuováno na 250 osob kvůli oxidu uhelnatému

Začátkem listopadu bylo na Lanškrounsku nejdiskutovanějším tématem únik oxidu uhelnatého v hokejové hale. Více než dvě stě osob bylo evakuováno ze zimního stadionu v Lanškrouně v neděli 4. listopadu ve večerních hodinách. Hasiči ihned po příjezdu naměřili koncentrace oxidu uhelnatého na ledové ploše 60 ppm CO, ve skladu to bylo kolem 80–100 ppm CO a ve strojovně rolby 130 ppm CO. Pravděpodobně se mohlo jednat o spaliny z rolby.
Celý článek zde: https://lanskrounsko.cz/cz/8251-ze-zimniho-stadionu-bylo-evakuovano-na-250-osob-kvuli-oxidu-uhelnatemu

11


V Lanškrouně se vstávalo extrémně brzo, aby v 6 ráno bylo vše připraveno na živé vysílání

Během prosince byl velký zájem o adventní dění na lanškrounském náměstí. Velkým zpestření předvánočního času přineslo natáčení pořadu Dobré ráno. Ranní show České televize se v pátek 21. prosince vysílala z kostela svatého Václava a z městského muzea. Ve vysílání se objevili vedle faráře Zbigniewa Czendlika také místní košíkářka Alenu Bukvová, řezbář Bedřich Šilar se synem a pěvecký sbor ZUŠ Jindřicha Pravečka vedený Vlaďkou Jetmarovou.
Celý článek zde: https://lanskrounsko.cz/cz/8354-zive-vysilani

12

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

-4 #11 bubeník 2019-01-14 09:34
Na příští brigádě zdarma bude sedm brigádníků.
-9 #10 bubeník 2019-01-03 08:37
Je to správný makat zadarmo. Za ušetřené peníze se dá pořídit ledasco jinýho. Třeba pro organizátory mejdan, žranici, pijatiku a tp.
-9 #9 bubeník 2019-01-02 21:34
No, a když by byli tihle lidé na tabuli cti, tak by bylo dobré je zvolit do MZ /městské zastupitelstvo/ , a tihle uvědomělí by dělali politiku pro lidi, zadarmo, . . . . . co na to, minuisáři?
-9 #8 bubeník 2019-01-02 10:03
To je samej minus. Asi tady došlo k nedorozumění. Já si taky cením lidí, který makaj zadarmo. Jen nevím ktarých si mám ctít, a kterých si ctít nemám. Chtělo by to nějakou tabuli cti, tam jejich fotodrafie, jména a tak. Mělo by to mít nějakou úroveň, když už se v desetiticovém Lanškrouně najde 30 dobrovolníků, kteří se obětují ve jménu čuňat.
-9 #7 bubeník 2019-01-01 22:14
Právě v tom je ten vtip. Kdyby se někteří nechovali jako čuňata, bylo by zbytečný nějaký akce zdama pořádat.
+5 #6 David V. 2019-01-01 19:55
Jirko, souhlasím. Nastesti většina lidi se pro účast na obdobných akcích rozhoduje podle ukazatele, kterým je hlavně prospěšnost, bez ohledu na to, kdo takovou akci organizuje. Někdo bohužel všechno posouvá do politické roviny. Také si o to víc cením lidi, kterým není lhostejné jak to kolem nás vypadá.
+5 #5 Jirka 2019-01-01 19:04
Cituji bubeník:
Ještě k těm úklidovým akcím. Kdysi se organizovaly, byly zdarma a říkalo se jim akce Z. Akce zdarma se do kapitalistického systému nehodí. Žádná. PF 2019.


BINGO!! Ano, akce Z už nejsou, takže se můžeme chovat jako čuňata a ať to uklidí někdo, na koho platím daně. To je přeci moje právo. Ono s tím souvisí i právo, že můžu psát co chci ....:-). Cením si lidí, kteří jdou dělat něco užitečného zadarmo a ku prospěchu všech, i když nemusí. Ale v tomto se určitě neshodneme
-11 #4 bubeník 2018-12-31 20:43
Ještě k těm úklidovým akcím. Kdysi se organizovaly, byly zdarma a říkalo se jim akce Z. Akce zdarma se do kapitalistickéh o systému nehodí. Žádná. PF 2019.
-12 #3 bubeník 2018-12-31 12:39
Kláro, dám Vám jednu dobrou radu. Pokud chcete něco publikovat na lanskrounsko.cz , je potřeba zjistit, koho se bude uvedené téma týkat. Pokud se jedná o osobu blízkou k městu, je potřeba jen chválit. Pokud si chcete do někoho kopnout, pak jsou k dispozici jiní, třeba pracovníci technických služeb. To Vám radím z vlastní zkušenosti / přijde na řadu cenzura?/. A tu úklidovou akci neorganizujte, nikomu jinému, než organizátorům z města by 300 lidí asi nepřišlo.
+6 #2 David V. 2018-12-31 09:36
Klaro, klidně tu dobrovolnickou úklidovou akci na konci roku zorganizujte. A následně o tom můžete napsat hezký, lehce ironický, nezávislý a neimpulzivni text. Paní Hrynečková jistě ocení, když ji rovněž umožnite, aby ho mohla publikovat také na lanskrounsko.cz .