Dobré dopoledne, je neděle 26.5.2019. Dnes má svátek Filip, zítra Valdemar.

181122 muzeumHvězdy stříbrného plátna
Historie odívání na panenkách
Betlémy a vánoční stromky

Městské muzeum Lanškroun připravilo na dobu Adventu a Vánoc dvě výstavy, které budou slavnostně zahájeny v sobotu 1. prosince v 15 hodin. Výstava Hvězdy stříbrného plátna přibližuje životní osudy i osobní předměty největších českých hereckých hvězd První republiky a Protektorátu – V. Buriana, A. Ondrákové, L. Baarové, N. Gollové, V. Ferbasové, Z. Kabátové, J. Marvana, H. Haase, O. Nového a mnoha dalších.

Vůbec poprvé bude ve velké míře vystavena pozůstalost A. Mandlové. Československo patřilo v meziválečném období v mnoha oborech mezi světovou špičku. Jedním z nich byla kinematografie. Vzniklo tehdy hodně divácky velmi vděčných snímků. Například Kristián, Cesta do hlubin študákovy duše, Eva tropí hlouposti, U pokladny stál či Bílá nemoc i po bezmála sto letech baví a budou jistě bavit další generace filmových nadšenců.

 

Na další výstavě Historie odívání na panenkách – ručně šitá móda od Zdeňky Mudrákové si mohou návštěvníci prohlédnout historické oděvy od starého Egypta až po róby princezny Diany. „Šít na panenky mne bavilo od dětství, a protože jsme měli ve škole dobrého učitele dějepisu, začala jsem je oblékat do historických kostýmů," říká Zdeňka Mudráková.

Obzvlášť si oblíbila rokokové a barokní šaty, které se nosily na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. „Šiji je podle starých obrazů a novější, od 19. století, i podle módních časopisů, všechno ručně, s lupou a na koleně," doplňuje a k tomu dodává „Od roku 1989 oblékám róby panenkám Barbie, protože jsou ideální modelky pro historické oděvy. Mají štíhlý pas a jejich postava připomíná postavu žen, když se oblékaly do korzetů až do počátku dvacátého století." Historických šatů již ušila asi devadesát a panenky oblékla i do šatů, které se nosily třeba ve starém Řecku nebo v Římě. Podle dobových obrazů oblékla například i císařovnu Josefínu, Napoleonovu manželku. Protože pracovala ve zlínském Svitu, umí panenkám ušít i boty, i když mají sotva dva centimetry.

 


Součástí výstavy budou také betlémy - legendární, rozsáhlý Třebíčský betlém s ručně malovanými papírovými figurkami a alpskými motivy vytvořený výtvarníkem a řezbářem Antonínem Čaloudem (1839-1918), který se nachází v soukromé sbírce.

Můžete také obdivovat slaměné figurky od Aleny Tschöpové, které nám připomenou svatomartinské posvícení, sv. Cecílii a sv. Kateřinu, adventní a vánoční obyčeje, například obchůzky v předvečer svátku sv. Barbory, sv. Lucie, sv. Mikuláše, novoroční přípitek, svátek sv. Štěpána, obchůzky Tří králů a další.

 

Jako každý rok najdete v hale muzea Lanškrounský betlém osobností z dílny řezbáře Bedřicha Šilara, který bude letos rozšířen o další figury: Jana Toningera, turistu a dlouholetého pořadatele Lanškrounské Kopy, Ing. Franze Schulze, vrchního inspektora rakouských železničních drah, nositele řádu Železné koruny 3. třídy a čestného občana města, který se zasloužil o zřízení železniční přípojky Lanškroun – Rudoltice. Nad betlémem se objeví i vzducholoď Italia, která proletěla nad Lanškrounem 15. 4. 1928 kolem 17. hodiny odpoledne.

 

Pro děti jsme připravili ve spolupráci s lektory tvůrčí adventní dílny pořádané každou adventní neděli od 13 do 17 hodin.

Marie Borkovcová

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.