Dobré ráno, je úterý 22.1.2019. Dnes má svátek Slavomír, zítra Zdeněk.

180512 valkaV nádherném místě, přímo u kostela pod dvěma vzrostlými lipami, obnovila obec Rudoltice pomník na památku husarů Wilhelma Flexe a Xavera Reicha. Patřili k 2. husarskému tělesnému pluku krále pruského a padli 8. července 1866 ve srážce u Rudoltic během prusko-rakouské války. Podle historických pramenů jim původně nechala pomník zřídit na rudoltické hřbitově porodní bába Karolina Janischová (z čp. 148) ve 30. letech 20. století.

Pomník byl po letech uložen za rudoltický kostel a nakonec skončil odložený za velkým křížem, který stojí před kostelem. Pískovcový kámen byl v tak špatném stavu, že ho již nebylo možné zrestaurovat. Proto byla pořízena jeho kopie.

Při slavnostním žehnání obnoveného pomníku se v podvečer 11. května sešli v pruských uniformách členové Muzejního historického klubu Záviš ze Svitav. Podívat se přišli nejen občané Rudoltic, ale i fandové historie ze vzdálenějších míst, někteří dokonce v dobovém ustrojení. "Stopy v krajině nás vedou k přemýšlení," poznamenal velitel skupiny vojáků a bylo zřejmé, jak si cení postoje Rudoltic k obnovení téměř zapomenutého památníku.

Když jáhen pan Macháček žehnal pomníku, přidal modlitbu také za další rakouské a pruské husary a velitele, kteří přišli v Rudolticích o život. A vzpomenuti byli také občané Rudoltic, kteří v této válce padli v jiných lokalitách. Pietní akt byl zakončen salvou, jak jinak, nežli z originálu dobové pušky.

Historičtí nadšenci se poté přemístili do Lanškrouna ke kostelu sv. Máří Magdalény, kam byly ostatky dvou mrtvých vojáků později pohřbeny do společného hrobu. Tady je očekávala ředitelka Městského muzea Lanškroun a radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek. Také zde byl vzdán hold pohřbeným vojákům, pronesena modlitba a požehnán místní památník, který byl postaven v roce 1904. 

Marie Hrynečková

Foto:
1 - Kostel v Rudolticích.
2 až 10 - Vojáci v replikách pruských uniforem, další účastníci v dobovém oblečení a jáhen pan Macháček.
11 - Přihlížející si prohlížeji střepiny granátu, který zabíjel u Rudoltic.
12 až 14 - Jan Nešněra z Trutnova vypálil salvu z originální pušky, které se říká dreyseho jehlovka, model 1841. Jeho puška patřila 43. regimentu. Byla vyrobena v roce 1853 a má za sebou dánské tažení i válku v roce 1866.
15 a 16 - Nápisy na pomníku v Rudolticích.
19 až 25 - Žehnání vojákům pohřbeným u kostela sv. Máří Magdalény v Lanškrouně.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.