Příjemnou noc, je pátek 14.12.2018. Dnes má svátek Lýdie, zítra Radana.

180312 pianoBěhem letních měsíců (červen až srpen) by mělo dojít k opravě domu čp. 202 na ulici 28. října, kterému se říká Piáno. Dům má poničené zdivo, bohužel nejen stářím a vlhkostí, ale také bezohlednými řidiči velkých aut, která tudy projíždějí. O nápisech sprejerů ani nemluvě. 

Při opravě má být provedena sanace vlhkého zdiva, oprava fasády a mají být restaurovány kamenné prvky.

Do výběrového řízení se přihlásily tři firmy, vybrána byla pražská společnost IPESIS s.r.o. s nabídkovou cenou 1 151 665 Kč.

Dům zvaný Piáno je původně renezanční budova, barokně upravená po roce 1750. Stojí na místě horní městské brány, která byla asi před 150 lety zbourána. Tvar domu byl zřejmě ovlivněn nevelkým a ostře se zužujícím pozemkem, ale také hudební inspirací. Patro je vysazeno na pěti kamenných volutových krakorcích, esovitě vykrojených, mezi krakorci jsou ploché klenby.

Marie Hrynečková


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

0 #1 Josef Bažiňák Marek 2018-03-23 08:46
Psal jsem o dopravní situaci u domu Piano na jiném místě. Aby záslužná rekonstrukce domu nepřišla vniceč, bylo by dobré myslet na zúžený profil komunikace u domu. Je zde sice zákaz vjezdu nákl. automobilům, ale přesto by se tudy měli dostat hasiči a několikrát týdně tu projíždí velký popelářský vůz při svozu popelnic a bioodpadu. Na průjezd je to o centimetry při sklopených zpětných zrcátkách a to pomíjím možnou zimní kalamitu. Stačilo by jenom poměrně málo- narovnat protilehlou nevzhlednou zídku u firmy Stihl.Navíc je tato méně frekventovaná křižovatka ulic Hradební a 28.října poměrně nebezpečná- chybí zde pro oba výjezdy jedno zrcadlo. Za roh Piana není absolutně vidět, přičemž tudy chodí děti do škol na nám. Al. Jiráska a J.M. Marků. Mysleme i na tento problém při rekonstrukci domu Piano.