Příjemnou noc, je pátek 14.12.2018. Dnes má svátek Lýdie, zítra Radana.

180214 bytyUchazečů o právo uzavřít nájemní smlouvu na některý ze čtyř uvolněných městských bytů se 14. února sešlo tolik, že na některé ani nezbyla v zasedačce židle a museli postát.

Začínalo se losovačkou o byt 2+KK na Pivovarském náměstí čp. 160. Byt má rozlohu 50 m2 a měsíční nájemné činí 3 514 Kč. Do losování se přihlásilo 29 uchazečů, žeton s gratulací, že byt získal, si vytáhl mladý muž.

O byt 1+1 v čp. 79 na ulici Třešňovecké, který má rozlohu 40 m2, se ucházelo 29 zájemců. Losování však muselo být anulováno kvůli machinacím s losovací obálkou. Konkrétně došlo k tomu, že uchazečka, která si vytáhla obálku s vítězným žetonem, ji poskytla vedle sedící ženě. Ve chvíli, kdy ta uplatnila nárok na uzavření nájemní smlouvy, upozornil člen dražební komise, že si všiml výměny obálek. Žena, která si obálku původně vylosovala, své jednání zdůvodnila tím, že o byt ztratila zájem a proto jej poskytla své sousedce. Dopustila se tak porušení pravidel pro přidělování městských bytů a proto byla z dalšího losování vyloučena a losování bylo anulováno. V novém losování byt získala mladá žena, která bude platit měsíční nájemné 3 514 Kč.

Třináct zájemců se pokusilo získat byt 1+KK o rozloze 29 m2 na ulici Sokolské čp. 553. Měsíční nájemné činí 2 082 Kč. Jaroslav Urban z Městského bytového podniku upozornil, že se jedná o byt pro imobilní občany, kde je namísto sprchového koutu jen sprchový prostor, zvýšená záchodová mísa..., a případné stavební úpravy v tomto bytě nejsou možné. Šťastnou ruku při losování měla opět mladá žena.

Nejvíc lidí, třicet, mělo zájem o poslední z bytů, 1+1 na Havlíčkově ul. 509. Má rozlohu 41,8 m2 a měsíční nájemné 3 014 Kč. Byt získala zase mladá žena.

 

Dnešní losování bytů odhalilo kromě machinace s obálkami ještě jeden problém. Jedna uchazečka losovala za sebe a ještě za další osobu, od které měla plnou moc. Z osudí tedy vytahovala dvě obálky a v případě úspěchu by bylo asi nemožné určit, zda byt vylosovala pro sebe, či pro člověka, který ji zplnomocnil. Podobnou situaci bude asi nutné "ošetřit" v pravidlech pro přidělování městských bytů.

Marie Hrynečková

Foto:
1 až 4 - Při losování si uchazeči vytahují plastové obálky s žetonem. Jeden z nich obsahuje nápis "Gratulujeme vylosoval(a) jste si městský byt".
5 a 6 - Mladík získal právo uzavřít nájemní smlouvu na byt na Pivovarském náměstí.
7 až 12 - Mladé ženy budou bydlet v bytech Třešňovecká 79, Sokolská 553 a Havlíčkova 509.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.