Dobré ráno, je úterý 22.1.2019. Dnes má svátek Slavomír, zítra Zdeněk.

180203 hana

Těžko uvěřit, že tahle drobná světlovláska se účastní jednoho z nejznámějších a nejtěžších extrémních horských závodů – čtyřiadvacetihodinového běhu na Lysou horu (1324 m.n.m.). A vede si v něm velmi dobře.

Hanka Hrodková, jako jediný Lanškrouňák, tento závod absolvovala minulý víkend. Jedná se o 11,4 km dlouhý okruh s převýšením 764 metrů a délkou stoupání 5,72 km, kdy závodník musí vystoupat na vrchol Lysé hory a poté seběhnout nejprve hlubokým lesem a následně po sjezdovce dolů.

Podstatou závodu je uběhnout za 24 hodin co největší počet okruhů. Běžci jsou rozděleni do kategorií ženy, muži a páry: žena-žena, muž-muž a mix žena-muž. A dále se dělí podle věku.

Letošní závod se běžel za celkem přijatelného počasí. Teplota v noci se pohybovala kolem mínus tří stupňů, nahoře byl sníh a led, dole zmrazky a úplně dole už holý asfalt. Z Ostravice startovalo v sobotu v 10 hodin dopoledne asi 700 účastníků, takže na trati bylo celkem rušno. Tento ruch ale v noci a k ránu trochu řídnul podle toho, jak docházely síly. Nikoliv však Hance, která prozradila svoji taktiku: „První kolo chodím pomalu. V podstatě to je taktika na všechny moje závody. Ze začátku pomalu a postupně přidávám. Šetřím si síly. A čím víc se blížím k cíli, tím víc zrychluju.“

V minulosti se Hana Hrodková v tomto závodě umístila ve své kategorii dvakrát na druhém místě.

Letos měla ale trochu smůlu: „Ve čtvrtém kole, když jsem v noci sbíhala lesem dolů, mně přestala svítit čelovka. Při závodě bylo nutné mít na botách nesmeky a asi jsem těma bodlama zavadila o kořen, skutálela se dolů a dost se pomlátila. Dokázala jsem ještě uběhnout dvě kola a potom už to fakt nešlo. Ta bolest se rozleží a k tomu se přidá únava, takže jsem skončila v půl páté ráno.“ Navzdory popsané nehodě Hanka obsadila krásné čtvrté místo.

Letos se chystá i na další závody, proto pravidelně jednou týdně trénuje: „Jeden z mých tréninkových okruhů, dlouhý asi 20 km, je Králický Sněžník... a teď mám ještě nový tréninkový kopec, Andrlák u České Třebové.“

V loňském roce se Hana účastnila dalších soutěží, a to ve dvojici s Blankou Slezákovou.
Byla to série závodů nazvaná Horská výzva, kde je trasa mezi 70 až 80 km. Běhají se Beskydy, Krušné hory, Šumava, Jesníky, Krkonoše a nově i Pálava. Celkově v této sérii byly s Blankou loni i předloni na druhém místě.

A společně triumfovaly také na Beskydské sedmičce (B-7), odkud si loni odvezly vítězství. Závod je dlouhý 92 km a časový limit je 29 hodin. Hanka s Blankou ho stihly za 21 hodin a 34 minut. Závod je zařazen do mistrovství České republiky v horském maratonu a účastní se ho 3 tisíce běžců. Tohoto vítězství si Hanka cení nejvíc.

 

Text: Marie Hrynečková
Foto: 1 až 4 pořadatel LH-24 2018
5 až 9 archiv Hany Hrodkové

Foto:
1 až 4 - Lysá hora 2018
5 - vpravo Hana Hrodková, Lysá hora 2017
6 až 8 - Hana Hrodková, Lysá hora 2018
9 - Vítězství na Beskydské sedmičce, Blanka Slezáková a Hana Hrodková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.