Příjemnou noc, je pátek 19.10.2018. Dnes má svátek Michaela, zítra Vendelín.

171219 bezdomovciLidé bez domova byli 19. prosince pozváni na předvánoční posezení s kytarou, zpěvem a pohoštěním do Centra sociálních služeb na Havlíčkově ulici. Setkání, trvající dvě a půl hodiny, bylo vyplněno hrou na kytaru, zpěvem a také vystoupením dětí z DDM s vánočním divadlem.

Dobrým pohoštěním chtělo udělat radost "lidem z ulice" hned několik skupin dětí i dospělých. Dobrovolníci, kteří pomáhají v OK klubu, uvařili výborný guláš. Potraviny na guláš zafinancovala svým darem bývalá dobrovolnice Evropské dobrovolné služby z Portugalska paní Ricarda Melo.

Rodinné integrační centrum a Rodinné centrum Dětský svět napekly cukroví, děti z Lesního klubu Březinka pro toto cukroví vyrobily papírové podtácky zdobené vločkami. Centrum sociálních služeb připravilo dárkové balíčky s ryze praktickým obsahem - konzerva, teplé ponožky, holítko a sprchový šampon. Klienti centra napekli perníčky.

Podle vyjádření organizátorů se letošní předvánoční posezení vydařilo a oproti loňskému (prvnímu) ročníku bylo ze strany pozvaných hostů vřelejší a spontánnější. Zúčastnilo se patnáct lidí bez domova a dva, kteří jsou v současné době nemocní, si jen přišli vyzvednout dárkové balíčky.

Nejmladšímu z těch, kteří žijí v Lanškrouně bez střechy nad hlavou, je pouhých 29 let, nejstaršímu 64. Někteří pobývají během roku v jiném městě a na Vánoce se vracejí "domů" do lanškrounských ulic, jiní to mají naopak. Například mladá dvojice, která se na ulici ocitla teprve nedávno, plánuje, že na vánoční svátky odjede k babičce a po Novém roce se pokusí získat zaměstnání v Kvasinách, kde je údajně možnost ubytování. Přejme jim, ať se jejich plány naplní.

Ve vánočním čase s "bezdomovci" asi leckdo soucítí a lanškrounští občané skutečně často pomáhají. Při loňských mrazech se pokusilo pomoci i město a nabídlo možnost přečkat nejmrazivější noci v hale radnice. Dočkalo se toho, že tito lidé chodili na radnici nocovat opilí, dělali značný nepořádek a byli sprostí na paní, která po nich ráno uklízela. Po této špatné zkušenosti radnice o podobné pomoci letos již neuvažuje.

Text: Marie Hrynečková

Foto: autorka a Iva Skalická

 

Články k tématu:

https://www.lanskrounsko.cz/cz/6589-sesli-se-lide-bez-domova

http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/2341-zijivnasemmestenaulici

 

Na snímcích před Centrem sociálních služeb Lenka, Pepa, Vašek, Vladimír, Maruška, Tomáš, Pavel, Zbyněk "Mačin" a Milan.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.