Dobrý večer, je neděle 9.12.2018. Dnes má svátek Vratislav / Vratislava, zítra Julie.

171203 adventPrvní adventní neděle se nebývale vydařila. Už od prvních tónů Dua Na Boso se na náměstí scházeli návštěvníci a stále jich přibývalo. Volba interpretů byla více než šťastná. Historic Quartet v první části svého vystoupení hrál světové vánoční písně, operní zpěvačka Iveta Aman přinesla na pódium noblesu a sváteční naladění.

Pak už starosta Radim Vetchý odpočítal poslední vteřiny do rozsvícení vánočního stromu, trubači spustili fanfáry a přišel okamžik překvapení!

Letošní vánoční strom je ozdoben 550 metry svítících řetězů, 50 vločkami, 50 koulemi, světelným deštěm a na špici samozřejmě nechybí hvězda. Výrazněji je tentokrát vyzdobeno i náměstí. Podle Vítězslava Luxe z technických služeb je na budově gymnázia 24 metrů svítících krápníků, 6 metrů je přes ulici Nádražní, 18 metrů na budově školy a 24 metrů krápníků na radnici.

A jak k tak bohaté výzdobě došlo? Nápad vznikl během loňského adventu, prozradil majitel firmy HaS v Dolní Čermné Karel Hrodek: "Chtěli jsme výzdobě na náměstí dát nový rozměr. Domluvili jsme se s panem starostou a panem Luxem (technické služby) a ti to zorganizovali." Ve výběrovém řízení byl vybrán návrh firmy Blachere-Illumination ze Zlína. O náklady na výzdobu se podělí město s firmou HaS. "Na výzdobu nám letos přispěl sponzor a my mu děkujeme za významnou pomoc s osvětlením města," dodal Radim Vetchý.

 

Nejvíce fotografovaným objektem byl samozřejmě rozsvícený vánoční strom, velkou pozornost ale vzbuzovaly i malé stromky po obou stranách radnice, na nichž jsou přáníčka od dětí.

Z některých je člověku smutno:
Vánoce bez hádek
Přeju si, aby se k nám vrátila mamka

A jiná potěší:
Přeji hodně štěstí a lásky
Přeju si, aby všichni poctiví a hodní lidé byli zdraví a šťastní po celý rok

Program pokračoval druhým vstupem Ivety Aman, která tentokrát předvedla sérii vánočních písní. Také Historic Quartet zahrál české vánoční koledy. Na závěr adventní neděle vystoupila lanškrounská kapela One Brain Ilji Michalce, zpívala Denisa Kupsová.

Marie Hrynečková


Foto:

1 až 3 - Duo Na Boso Aneta Vavřinková z Pardubic a Simona Oláhová z Lanškrouna
4 - První adventní neděli moderoval herec Šimon Knápek
5 a 6 - Vystoupení Zumba Kids pod vedením Vlaďky Lopourové
8 a 9 - Vystoupení Zumba Teens, které vede také Vlaďka Lopourová
10 a 11 - V kostele sv. Václava vystoupili při 1. adventním koncertu žáci hudebního oboru ZUŠ J. Pravečka
12 a 13 - Při tvůrčích dílnách v muzeu si děti mohly výrobit tradiční perličkové vánoční ozdoby
14 - Lanškrounský betlém osobností byl neustále v obležení návštěvníků - viz. https://www.lanskrounsko.cz/cz/7440-betlem-ma-3-nove-figury
15 - Historic Quartet z Pardubic
16 a 17 - Česká operní a metalová zpěvačka Iveta Aman
18 - Po odpočítání pana starosty spustila skupina Historic Quartet fanfáry a ...
19 až 22 - ...rozsvítil se vánoční strom a lidé zazvonili přinesenými zvonečky
23 - Po obou stranách radnice jsou zelené stromky s přáníčky od dětí
24 a 25 - Kapela One Brain se zpěvačkou Denisou Kupsovou, u kláves Ilja Michalec
26 - Zleva: starosta Radim Vetchý, Karel Hrodek s partnerkou (firma HaS Dolní Čermná) a Vítězslav Lux (Technické služby Lanškroun)

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.