Příjemnou noc, je pátek 19.10.2018. Dnes má svátek Michaela, zítra Vendelín.

171029 hasici"Hasiči odstraňují následky dnešní silné vichřice. Od neděle 29. října 0.00 hodin do 19 hodin zasahovali v souvislosti s větrem v Pardubickém kraji celkem u 472 událostí. V počtu zásahů překonali i počet výjezdů, které likvidovaly jednotky hasičů 18. ledna 2007 při orkánu Kyril. Před 10 lety jsme zaznamenali na 350 výjezdů.

Vítr lámal větve stromů nebo vyvracel stromy s mělkými kořeny. Stromy padaly na komunikace, střechy objektů, ale i na dráty elektrického vedení.


Motorové pily hasičů se od ranních hodin nezastavily. V terénu jsou desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, které se nestačí vracet ani na stanice – přejíždějí od jednoho zásahu k dalším událostem.

Na operačním středisku hasičů je posílena služba, v pohotovosti jsou i další operátoři. Operační důstojník musí vyhodnocovat, kam jednotky přednostně pošle, aby byly například průjezdné silnice I. třídy, aby nebylo ohroženo obyvatelstvo," uvedla k aktuální situaci v Pardubickém kraji mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

Na Orlickoústecku hasiči vyjížděli ke 124 případům.

Pomoc, zejména s odstraněním stromů spadlých přes silnice, poskytovali např.:

v 0:05 v Lanškrouně,

v 8:19 v Horní Čermné-Nepomukách na silnici Mladkov-Jablonné-Lanškroun,

v 8:23 v Rudolticích,

v 9:04 na ulici Kollárova v Lanškrouně,

v 11:14 odstraňovali strom, který hrozil pádem na dráty a silnici v Dolní Čermné-Jakubovicích,

v 11:50 zajišťovali uvolněný plast nad vchodem domu v ulici Na Větru,

ve 13:25 likvidovali spadlý strom v Dolní Čermné,

ve 13:39 poskytovali technickou pomoc na ulici Dobrovského v Lanškrouně, kde hrozil pádem z budovy reklamní nápis Schott,

v 16:16 likvidovali lanškrounští, výprachtičtí a orlickoústečtí hasiči strom hrozící pádem na dům v Dolních Heřmanicích,

v 19:28 odstraňovali v Rudolticích stromy nahnuté nad silnicí a

ve 20:02  řešili spadlý strom v Dolní Čermné.

 

Užitečnou radu poskytují hasiči všem, kteří se ocitnou v nebezpečných situacích:

"Při silném větru se často stává, že vypadává signál jednotlivým mobilním operátorům. Pokud se ocitnete bez signálu a potřebujete se dovolat na linku 112, vyndejte ze svého mobilního telefonu SIM kartu a pak volte číslo 112. Na linku 112 se totiž lze dovolat i bez SIM karty."

Na nebezpečné situace na silnicích upozorňují lidé aktuálně také ve facebookové skupině Dopravní situace na Orlickoústecku.

 

Během dopoledního deště se začala povážlivě zvedat také vodní hladina. Jak můžete vidět na snímcích ve fotogalerii, rybník Dlouhý byl vichrem rozbouřený a plný až po okraj. Značně stoupla i hladina v potocích. Odpoledne, kdy déšť ustal, se už ale stabilizovala.

Určité obavy panovaly i v souvislosti s jeřábem na stavbě kulturáku, ten však silným náporům větru odolal.

Text: Marie Hrynečková
Foto 1 až 6 Jiří Kohout, 7 až 14 autorka

Foto:
1 až 10 - rozbouřený rybník Dlouhý
11 - za "průmyslovkou" je místo soutoku Třešňovského a Ostrovského potoka, na zatravněných březích je vidět, jak hladina stoupla
12 - Ostrovský potok z mostu u kruhového objezdu, 13 - vodoměrná tyč tamtéž
14 - jeřáb na stavbě kulturáku s ramenem dlouhým 50 metrů dnešní vichřici "přežil" bez úhony

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.